poniedziałek, 22 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina rozważa zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Ukraina rozważa zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją

Share Button

O takiej możliwości poinformował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zelensky

„Otrzymałem odpowiednie zapytanie z naszego MSZ, aby rozważyć kwestię zerwania stosunków dyplomatycznych między Ukrainą i Rosją. Będę analizował tą i inne kwestie” – powiedział Wołodymyr Zelensky. Prezydent Ukrainy zwrócił się do krajów zachodnich o wprowadzenie sankcji wobec Rosji na skutek jej działań, będących kolejnym etapem agresji wobec Ukrainy. W ocenie Zelenskiego, Rosja, uznając państwowość DNR i LNR, zdecydowała o jednostronnym wyjściu z porozumień mińskich.

Ze swojej strony, MSZ Rosji oświadczyło, że „wybór należy do Ukrainy”, a Rosja nie planuje zrywania relacji dyplomatycznych z Kijowem.

W odpowiedzi na ten apel, o zawieszeniu procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 poinformował kanclerz Niemiec, Olaf Scholz. Wprowadzenie sankcji zapowiedziały także UE, Wielka Brytania i USA – prezydent Joe Biden podpisał już dokument wprowadzający zakaz inwestycji USA na terenach DNR i LNR, które Rosja uznawała za niezależne państwa. W dokumencie znalazło się też stwierdzenie o tym, że to działanie Rosji „tworzy dodatkowe zagrożenie dla pokoju i stabilności oraz jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej USA”.

Ukraina zwróciła się z wnioskiem o zwołanie obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz o przeprowadzenie konsultacji w gronie państw-sygnatariuszy memorandum budapesztańskiego.

Na podstawie: president.gov.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. polon.pl

Rosja zniszczyła elektrownię w obwodzie kijowskim

W wyniku ostrzału rakietowego została zniszczona największa elektrownia cieplna w Trypilu w obwodzie kijowskim Atak …