niedziela, 25 wrzesień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Francji odwiedził Kijów
Prezydenci Francji i Ukrainy, Fot. president.gov.ua
Prezydenci Francji i Ukrainy, Fot. president.gov.ua

Prezydent Francji odwiedził Kijów

Share Button

Wizyta Emmanuela Macrona w stolicy Ukrainy odbyła się dzień po jego spotkaniu z prezydentem Federacji Rosyjskiej w Moskwie

Według Macrona, porozumienia z Mińska pozostają jedyną drogą, która jest podstawą dla uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. „26 stycznia na spotkaniu doradców prezydentów Ukraina potwierdziła, że jest gotowa iść dalej drogą tych porozumień. Omówiłem te kwestie z prezydentem Putinem wczoraj i on potwierdził swoje zamiary kontynuacji wykonania porozumień mińskich” – powiedział Macron, stwierdzając, że jest to jedyny szlak dla ustanowienia pokoju, na bazie którego można ruszyć z miejsca w dalszych rozmowach pomiędzy Rosją i Ukrainą.

Macron potwierdził również wcześniejsze informacje o tym, że 10 lutego w Berlinie dobędzie się kolejne spotkanie doradców prezydentów Formatu Normandzkiego. Dodał, że ważne, by wszystkie kraje wykonały swoje zobowiązania, a Francja i Niemcy są gotowe nadal wspierać wysiłki na rzecz ich realizacji.

Z kolei Wołodymyr Zelensky stwierdził, że spotkanie doradców jest ważnym wstępem dla organizacji szczytu liderów państw 4N (czwórki normandzkiej).

Kwestia rozwiązania obecnego kryzysu była także tematem rozmów w ramach Trójkąta Weimarskiego, w których wzięli udział prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz prezydent RP Andrzej Duda.

Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

„Musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny – to jest nasze podstawowe zadanie. Wierzę, że tego dokonamy. W moim przekonaniu dzisiaj najważniejsza jest jedność i solidarność. Musimy pokazać,(…) że to nie jest tak, że ustąpimy i zostawimy kogoś tylko dlatego, że będziemy się obawiali, że może się nam nie udać uzyskać pokoju” – powiedział Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Berlinie.

Na podstawie: president.gov.ua, prezydent.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Wymiana jeńców: dowódcy i część żołnierzy pułku „Azow” zwolniono z niewoli

W nocy z 21 na 22 września 2022 roku miała miejsce wymiana jeńców pomiędzy Rosją …