wtorek, 5 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę – dzień drugi, stan na godzinę 12.00
Zniszczony rosyjski samolot na lotnisku Millerowo /fot. twitter.com
Zniszczony rosyjski samolot na lotnisku Millerowo /fot. twitter.com

Rosyjski atak na Ukrainę – dzień drugi, stan na godzinę 12.00

Share Button

W piątek, 25 lutego 2022, rosyjska armia kontynuuje działania wojenne na terytorium Ukrainy.  

W nocy z czwartku na piątek kontynuowane były uderzenia rakietowe na Kijów i kilka innych ukraińskich miast (m.in. Równe, gdzie kilka pocisków rakietowych uderzyło na terenie lotniska). Ostrzeliwane były obiekty infrastruktury krytycznej, ale również cywilne budynki w dzielnicach mieszkalnych ukraińskiej stolicy. Wiadomo, że siłom obrony przeciwlotniczej udało się zestrzelić co najmniej dwa rosyjskie pociski rakietowe nad Kijowem i jeden nad Winnicą.

W godzinach porannych Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły uderzenie pociskiem balistycznym Toczka-U na rosyjskie lotnisko wojskowe w Millerowie w obwodzie rostowskim, w wyniku czego zniszczonych zostało kilka rosyjskich samolotów.

Siły FR kontynuują działania na różnych odcinkach, w tym przede wszystkim w pobliżu Chersonia. Z dostępnych informacji wynika, że oddziały rosyjskie są obecne w Melitpolu, gdzie nadal trwają walki oraz według niepotwierdzonych informacji także na przedmieściach Mikołajewa. Siły ukraińskie zniszczyły jedną lub dwie rosyjskie bakaliowe grupy taktyczne oraz odzyskały kontrolę nad mostem na Dnieprze w Chersoniu. Trwają również ostrzały pozycji ukraińskich na linii rozgraniczenia w Donbasie, jak również walki na przedmieściach Charkowa. Starcia mają miejsce także w Sumach (przez większość nocy trwały walki w pobliżu tamtejszego uniwersytetu) oraz na podejściach do Czernihowa, gdzie według informacji Dowództwa Wojsk Lądowych Ukrainy zniszczono ok. 20 rosyjskich pojazdów, w tym z użyciem pocisków Javelin i NLAW.

Późnym wieczorem 24 lutego 2022 siły ukraińskiej Gwardii Narodowej odzyskały kontrolę nad lotniskiem w Hostomelu na północ od Kijowa. Zostało ono zajęte wskutek rosyjskiego desantu śmigłowcowego w godzinach porannych. Po zestrzeleniu trzech śmigłowców i wyczerpaniu amunicji żołnierze ukraińscy wycofali się z lotniska, które zostało ostrzelane przez ukraińską artylerię, a następnie zbombardowane przez ukraińskie bombowce Su-24 i ostrzelane przez samoloty Su-25 i śmigłowce Mi-24. Te działania uniemożliwiły lądowanie kolejnej fali rosyjskiego desantu, a szturm na lotnisko w godzinach wieczornych, realizowany przez jednostki Gwardii Narodowej wsparte najprawdopodobniej przez siły specjalne zakończył się odzyskaniem kontroli nad lotniskiem. Starty rosyjskie wyniosły prawdopodobnie ok. 200 zabitych.

Z kolei w godzinach porannych 25 lutego do północnej dzielnicy Kijowa Obolon przeniknęła rosyjska grupa dywersyjna, która po kilku godzinach walk miała zostać unieszkodliwiona przez jednostki obrony terytorialnej SZ Ukrainy. Pojawiają się informacje o obecności kolejnych podobnych grup jak również o ruchu rosyjskich kolumn zmechanizowanych od granicy z Białorusią w kierunku Kijowa (jedna z nich miała zostać zniszczona w pobliżu Hostomela).

Jak wynika z informacji przedstawionych późnym wieczorem 24 lutego, pierwszego dnia walk rosyjskie straty wyniosły ok. 30 czołgów i 130 innych pojazdów opancerzonych. Starty w ludziach, według różnych źródeł od 450 do 800 zabitych.

Dariusz Materniak

 

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …