środa, 6 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę: stan na godzinę 19.00 24 lutego 2022
Zniszczony rosyjski czołg T-80 w pobliżu Charkowa /fot. twitter.com
Zniszczony rosyjski czołg T-80 w pobliżu Charkowa /fot. twitter.com

Rosyjski atak na Ukrainę: stan na godzinę 19.00 24 lutego 2022

Share Button

W czwartek, 24 lutego nad ranem rosyjska armia rozpoczęła operację wojskową przeciwko Ukrainie. Działania te są realizowane także z terytorium Białorusi.

Działania Rosji rozpoczęły się od serii uderzeń lotniczych i rakietowych na obiekty wojskowe i strategiczne na całym terytorium Ukrainy, począwszy od Charkowa, Dnipra, Odessy, Kijowa aż po Łuck, Iwano-Frankiwsk i Lwów. Celami tych ataków były przede wszystkim lotniska, jednostki wojskowe, magazyny i obiekty infrastruktury krytycznej.

Jak wynika z dotychczas dostępnych informacji, rosyjskie siły zbrojne podjęły działania ofensywne na czterech głównych kierunkach: pierwszy i najpoważniejszy z nich to Krym, gdzie doszło do ataków na infrastrukturę służb przygranicznych Ukrainy, a rosyjskie siły podjęły działania ofensywne najprawdopodobniej w kierunku Nowej Kachowki, gdzie znajduje się kanał doprowadzający wodę na okupowany Krym (zamknięty od 2014 roku, gdy doszło do aneksji) oraz Melitpola, gdzie znajduje się m.in. lotnisko i duża baza ukraińskich Sił Zbrojnych. Celem tego tych działań może być doprowadzenie do utworzenia lądowego połączenia pomiędzy okupowanym przez Rosję od 2014 roku Donbasem a anektowanym Krymem. Na tym odcinku sytuacja sił ukraińskich jest zdecydowanie najtrudniejsza. Drugi istotny kierunek to linia rozgraniczenia pomiędzy siłami ukraińskimi i rosyjskimi na Donbasie: tam zanotowano dziesiątki ostrzałów pozycji ukraińskich, a strona rosyjska podjęła działania w kierunku miasta Szczastie, gdzie znajduje się elektrociepłownia o strategicznym znaczeniu dla całego regionu. Według informacji ze strony ukraińskiej (zarówno oficjalnych jak i nieoficjalnych) atak ten został odparty, a siły rosyjskie stracił kilka pojazdów (w tym dwa czołgi) oraz ok. 50 zabitych. Były także próby ataku na Mariupol, udaremnione przez Siły Zbrojne Ukrainy. Trzecim kierunkiem działania rosyjskich sił jest Charków, położony w pobliżu granicy z Rosją – na przedmieściach pojawiły się rosyjskie siły pancerne, jednak ich próba przeniknięcia do miasta została powstrzymana przez jednostki Gwardii Narodowej Ukrainy (zniszczono cztery rosyjskie czołgi). Czwartym kierunkiem działania sił rosyjskich są okolice Sum i Czernihowa, gdzie jednostki rosyjskie przekroczyły granicę, ale na razie nie podjęły poważniejszych działań – to może się jednak szybko zmienić, jako że w tym rejonie, po rosyjskiej stronie granicy skoncentrowane zostały znaczne siły rosyjskie.

Doszło także do ostrzelania placówek Służby Granicznej Ukrainy w obwodach wołyńskim i żytomierskim, jednak tam jak na razie nie zaobserwowano działań ofensywnych. Nie potwierdziły się także informacje o działaniach desantowych na wybrzeżu Morza Czarnego i pod Odessą.

Jak dotąd, strona ukraińska informuje o zestrzeleniu 7 samolotów (w tym m.in. typu Su-24) i 2 śmigłowców (m.in. Ka-52) sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Ponadto mowa jest o ok. 40 zabitych wśród personelu wojskowego oraz ok. 10 ofiarach cywilnych. Jak na razie straty materiałowe oceniane są jako niewielkie – wynika to z faktu, iż Siły Zbrojne Ukrainy od co najmniej kilku tygodni spodziewały się podjęcia działań ofensywnych przez stronę rosyjską, wobec czego jednostki zostały wcześniej rozśrodkowane poza miejscami stałej dyslokacji.

Rosyjski atak na Ukrainę: stan na godzinę 19.00 24 lutego 2022

Niezmiennie najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się na południowym odcinku, gdzie siły rosyjskie zajęły miejscowość Nowa Kachowka, gdzie znajduje się kanał doprowadzający wodę na anektowany Krym. Rosyjskie oddziały zmierzają także w kierunku Chersonia – na podejściach do miasta toczą się walki. Najprawdopodobniej w tym rejonie doszło do skutecznego użycia przez siły ukraińskie pocisków balistycznych typu Toczka-U. Ostrzeliwana jest także Wyspa Wężowa na Morzu Czarnym, gdzie znajduje się placówka Sił Zbrojnych i Służby Przygranicznej Ukrainy.

Przez cały dzień intensywne walki trwały na całej linii rozgraniczenia sił na Donbasie – według informacji strony ukraińskiej w żadnym punkcie nie udało się przełamać pozycji obronnych Sił Zbrojnych Ukrainy, a ataki na Mariupol i Szczastie zostały odparte. Również w okolicy Charkowa rosyjskie siły zostały odparte, tracącą co najmniej cztery czołgi (w tym co najmniej 1 T-80BWM), oraz kilka innych pojazdów opancerzonych. Walki toczą się także w mieście Sumy (zniszczonych tam zostało co najmniej kilka pojazdów rosyjskich sił, które weszły na przedmieścia) i w okolicach Czernihowa: tam według informacji SZU natarcie sił rosyjskich zostało zatrzymane, a siły rosyjskie straciły co najmniej 15 czołgów typu T-72 (miały tam zostać użyte pociski „Javelin”). Również pod Czernihowem do niewoli oddał się także pluton zwiadowców z rosyjskiej 74 Brygady Zmechanizowanej (Centralny Okręg Wojskowy). Walki trwają także w strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu, gdzie utrzymują pozycje siły Gwardii Narodowej Ukrainy. Walki trwają także na lotnisku w Hostomelu na północ od Kijowa: zostało ono zajęte przez rosyjskich spadochroniarzy po desancie śmigłowcowym. Lotnisko znajduje się pod ostrzałem ukraińskiej artylerii.

Według ocen strony ukraińskiej, stanem na godzinę 17.00 w walkach dotąd zniszczono co najmniej 24 rosyjskie czołgi, ponad 20 innych pojazdów opancerzonych oraz 7 samolotów i 7 śmigłowców. Zginęło ok. 100 rosyjskich żołnierzy. Straty po stronie ukraińskiej w sprzęcie zmechanizowanym są porównywalne z rosyjskimi; straty w ludziach to według informacji Ministerstwa Zdrowia 57 zabitych – wojskowych i cywilów.

Dariusz Materniak

Tekst ukazał się na łamach portalu milmag.pl

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …