niedziela, 22 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ukraiński wywiad: Rosja może szykować prowokacje by uzasadnić agresję
Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ukraiński wywiad: Rosja może szykować prowokacje by uzasadnić agresję

Share Button

Według Głównego Zarządu Wywiadu MO Ukrainy, Rosja przygotowuje prowokacje przeciwko swoim własnym żołnierzom, aby w ten sposób uzasadnić działania przeciwko Ukrainie.

Działania takie miałyby być podjęte m.in. w Naddniestrzu, gdzie stacjonuje rosyjska grupa sił pokojowych.

Przed podobnymi działaniami ostrzegał także przedstawiciel Białego Domu i doradca prezydenta USA, Jake Sullivan, który na konferencji prasowej 13 stycznia 2022 roku powiedział, że strona amerykańska ma informacje o działaniach Rosji, które mogą mieć charakter prowokacji w celu uzasadnienia działań zbrojnych przeciwko Ukrainie. „Widzieliśmy ten scenariusz w 2014 roku i wiemy, że teraz jest on szykowany znowu” – powiedział Sullivan. Zdaniem strony amerykańskiej, nie ma jak na razie pewności co do tego, że prezydent Rosji podjął decyzję o działaniach zbrojnych przeciwko Ukrainie.

Równocześnie, Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpoczęły sprawdziany gotowości bojowej. Polegają one m.in. na szybkim przerzucie części sił z Centralnego i Dalekowschodniego Okręgów Wojskowych do europejskiej części Rosji. Według strony ukraińskiej jest to także element przygotowania do ćwiczeń „Wschód-2022”.

Ponadto, w nocy z 13 na 14 stycznia 2022 roku doszło do ataku hakerskiego na strony internetowego Gabinetu Ministrów Ukrainy oraz kilku ministerstw oraz aplikacji „Dija”, służącej do realizacji usług dla obywateli. Zdaniem SBU i innych instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo nie doszło do wycieku danych, a funkcjonowanie poszczególnych stron internetowych ma zostać wznowione w ciągu kilku godzin.

Na podstawie: ukrinform.ua, pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. Andrij Sadowyj/ zaxid.net

Na Cmentarzu Orląt we Lwowie odkryto rzeźby lwów

Wcześniej rzeźby znajdowały się w drewnianych skrzyniach po tym, jak w 2015 roku pojawiły się …