niedziela, 22 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Zbigniew Rau: ryzyko wojny w Europie jest największe od 30 lat
Fot. twitter.com/MSZ_RP
Fot. twitter.com/MSZ_RP

Zbigniew Rau: ryzyko wojny w Europie jest największe od 30 lat

Share Button

13 stycznia odbyło się spotkanie krajów członkowskich OBWE, będące równocześnie inauguracją polskiej prezydencji w tej organizacji. Znaczna część rozmów była poświęcona rosyjskim działaniom w Europie Wschodniej, w tym naciskom na Ukrainę.

„Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat” – powiedział minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau podczas swojego wystąpienia w czasie sesji otwierającej obrady OBWE, ostrzegając tym samym przed groźbą eskalacji sytuacji i wybuchu poważnego konfliktu zbrojnego w Europie Wschodniej. Jako główne zagrożenia dla pokoju w Europie szef polskiego MSZ wskazał konflikty, radykalizację, terroryzm, erozję systemów kontroli nad rozbrojeniem, skutki pandemii Covid-19 i naruszenia praw człowieka.

Jako obszary konfliktogenne, poza Ukrainą, Zbigniew Rau wskazał także Gruzję, Górski Karabach i Naddniestrze. Zwrócił uwagę także na aktualną sytuację w Kazachstanie.

Spotkanie w ramach OBWE jest kolejnym etapem rozmów pomiędzy Rosją a krajami UE/NATO i pozostałymi państwami europejskimi, którego celem jest deeskalacja napięcia wobec trwającej koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą.

Na podstawie: belsat.eu, ukrinform.ua, msz.gov.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. Andrij Sadowyj/ zaxid.net

Na Cmentarzu Orląt we Lwowie odkryto rzeźby lwów

Wcześniej rzeźby znajdowały się w drewnianych skrzyniach po tym, jak w 2015 roku pojawiły się …