niedziela, 4 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Polski Sejm przyjął uchwałę ws. Nord Stream 2
Fot. pl.wikipedia.org
Fot. pl.wikipedia.org

Polski Sejm przyjął uchwałę ws. Nord Stream 2

Share Button

15 czerwca 2021 roku izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę wzywającą rządy krajów UE i NATO do działań mających na celu zatrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2 przez Rosję.

„Sejm RP, wyrażając solidarność z naszymi wschodnioeuropejskimi sąsiadami, którzy żyją w stanie zagrożenia rosyjskim ekspansjonizmem, zwłaszcza z Ukrainą, wzywa UE i kraje członkowskie, zwłaszcza RFN, jako naszego sojusznika w NATO i partnera w UE do odejścia od wsparcia działań na rzecz budowy gazociągu Nord Stream 2” – napisano w uchwale, w której znalazł się także apel do USA – o nałożenie i przedłużenie sankcji wobec podmiotów, które biorą udział w budowie gazociągu.

Uchwała zwraca również uwagę na agresywne działania Rosji w Gruzji w 2008 i na Ukrainie w 2014 roku, podkreślając, że eksport surowców energetycznych jest źródłem finansowania rosyjskie uzbrojenia i ważnym elementem rosyjskie polityki wobec sąsiadów i krajów UE. „Nord Stream 2 ma zmienić trasę dostaw, a nie je zdywersyfikować” – czytamy w uchwale. Dalej wskazuje się, celem Rosji jest ominięcie dostaw przez Ukrainę, co może stać się potencjalnie powodem kolejnego konfliktu zbrojnego na wschodzie Europy, tuż przy granicach UE.

Zgodnie z aktualnymi przewidywaniami budowa gazociągu Nord Stream 2 może zakończyć się do końca 2021 roku.

Na podstawie: ukrinform.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …