piątek, 1 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Zelensky po szczycie NATO: Ukraina będzie kontynuować reformy w sektorze bezpieczeństwa
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Zelensky po szczycie NATO: Ukraina będzie kontynuować reformy w sektorze bezpieczeństwa

Share Button

Prezydent Ukrainy pozytywnie ocenił rezultaty szczytu NATO w Brukseli, ale wskazał, że nie pojawiły się żadne konkretne ramy czasowe jeśli chodzi o członkostwo Ukrainy w Sojuszu.

„Jesteśmy wdzięczni członkom NATO za taką decyzję, która w pełni potwierdza postanowienia szczytu z Bukaresztu w 2008 roku. Równocześnie w podsumowaniu tegorocznego szczytu nie ma konkretnych ram czasowych dla następnych kroków w naszej drodze do NATO, a mieliśmy nadzieję, że takie się pojawią” – powiedział prezydent Ukrainy. Dodał, że Kijów będzie kontynuował kurs na reformy w sferze bezpieczeństwa i obrony, w tym w zakresie budowy możliwości współdziałania z krajami członkowskimi NATO.

W dokumentach podsumowujących szczyt NATO z 14 czerwca 2001 roku pojawił się m.in. zapis o tym, że Ukraina stanie się w przyszłości członkiem NATO, a Plan Działań na rzecz Członkostwa (ang. MAP – Membership Action Plan) jest nieodłączną częścią procesu akcesji.

Z kolei według ministra obrony Ukrainy Andrija Tarana Ukraina jest już gotowa do szybkiej integracji w architekturę bezpieczeństwa NATO. „Sojusz był i pozostaje naszym sojusznikiem w kwestiach bezpieczeństwa. Jesteśmy już gotowi do nowego poziomu współpracy, który zakłada szybszą integrację Ukrainy w sferę bezpieczeństwa NATO” – powiedział szef ukraińskiego resortu obrony.

Ukraina, podobnie jak Gruzja i inne kraje partnerskie nie wzięły udziału w tegorocznym szczycie.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …