sobota, 9 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Trwają przygotowania do spotkania prezydentów USA i Ukrainy
Fot. twitter.com/JoeBiden
Fot. twitter.com/JoeBiden

Trwają przygotowania do spotkania prezydentów USA i Ukrainy

Share Button

Przedstawicielstwa dyplomatyczne Ukrainy i USA pracują nad zorganizowaniem w najbliższych miesiącach spotkania prezydentów Joe Bidena i Wołodymyra Zelenskiego.

„Pracujemy nad tym, by spotkanie się odbyło, zarówno w ramach wizyty prezydenta Zelenskiego w USA jak i prezydenta Bidena na Ukrainie” – powiedziała ambasador Ukrainy w USA, Oksana Markarowa dodając, że możliwe jest także spotkanie w innym formacie niż dwustronny, jeśli będzie wynikać to z układu spotkań i wizyt obu prezydentów.

Ambasador Ukrainy w USA poinformowała również, że Kijów i Waszyngton zacieśniają współpracę w sferze bezpieczeństwa. W najbliższym czasie Ukraina ma dołączyć do organizowanych przez USA ćwiczeń „Cyber Flag”. Współpraca w tym zakresie jest już realizowana pomiędzy amerykańskimi służbami specjalnymi a Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy.

Wizyta prezydenta USA na Ukrainie jest oczekiwana w sierpniu tego roku w związku z zainicjowaniem „Platformy Krymskiej” – formatu rozmów na temat deokupacji Krymu w którym mają wziąć udział także Stany Zjednoczone. Stanowisko Ukrainy w sporze z Rosją w tej i innych sprawach wsparł w ostatnim czasie sekretarz stanu USA Anthony Blinken, który odwiedził Kijów na początku maja 2021 roku.

Na podstawie: ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. sejm.gov.pl

Nowy marszałek Sejmu przeprowadził rozmowę z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy

Rozmowa szymona Hołowni i Rusłana Stefanczuka odbyła się za pośrednictwem Interetu. „To co stało się …