czwartek, 20 czerwiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / MSZ Ukrainy zapowiada spotkania „Trójkąta Lubelskiego” w 2021 roku
Fot. st. szer. Michał Chudziński, DGRSZ, st. szer. Bartłomniej Różański, Piotr Raszewski
Fot. st. szer. Michał Chudziński, DGRSZ, st. szer. Bartłomniej Różański, Piotr Raszewski

MSZ Ukrainy zapowiada spotkania „Trójkąta Lubelskiego” w 2021 roku

Share Button

Według MSZ Ukrainy w najbliższych miesiącach mają się odbyć spotkania prezydentów i premierów krajów „Trójkąta Lubelskiego”.

„Dodatkowego impulsu dla współpracy trójstronnej w ramach tego formatu dodałoby spotkanie na szczeblu premierów, które, być może będzie mogło się odbyć w ramach konferencji na temat reform na Ukrainie lub w ramach innego wydarzenia międzynarodowego. Pracujemy także nad przeprowadzeniem spotkania „Trójkąta Lubelskiego” na najwyższym szczeblu” – powiedział wiceszef MSZ Ukrainy, Wasyl Bodnar. Konferencja na temat reform na Ukrainie jest planowana na 6 lipca w Wilnie, spotkanie prezydentów – pod koniec 2021 roku.

Według strony ukraińskiej nie ma sensu jak na razie formalizowanie prac „Trójkąta”. „Lepiej skupić się na konkretnych sprawach i projektach” – powiedział ukraiński wiceminister. Zdaniem Kijowa prace w ramach tego formatu powinny się skupiać na kwestiach związanych z integracją europejską, przeciwdziałaniem rosyjskiej agresji i walką z dezinformacją.

Wasyl Bodnar dodał, że format współpracy jest otwarty na inne kraje, w tym Białoruś, jednak nie w sytuacji gdy „istnieje tam totalitarny reżim”.

Pierwsze spotkanie w ramach „Trójkąta Lubelskiego” odbyło się 28 lipca 2020 roku.

Polska, Litwa i Ukraina realizują już szereg wspólnych inicjatyw, w tym m.in. działania w ramach Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG (na zdj.) dowództwo której stacjonuje w Lublinie.

Na podstawie: ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Sekretarz stanu USA przybył z wizytą do Kijowa

We wtorek, 14 maja 2024 roku, podczas pobytu w Kijowie, Anthony Blinken zapowiedział dalszą pomoc …