niedziela, 3 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydenci USA i Rosji przeprowadzili rozmowę telefoniczną
Fot. twitter.com/JoeBiden
Fot. twitter.com/JoeBiden

Prezydenci USA i Rosji przeprowadzili rozmowę telefoniczną

Share Button

W trakcie rozmowy Joe Bidena i Władimira Putina poruszono m.in. kwestię koncentracji wojsk Federacji Rosyjskiej wokół granic Ukrainy.

„Prezydent podkreślił niezmienne wsparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Wyraził także zaniepokojenie w związku z koncentracją rosyjskiej obecności wojskowej na okupowanym Krymie i wzdłuż granic Ukrainy oraz wezwał Rosję do działań na rzecz obniżenia napięcia” – napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Białego Domu.

Obaj prezydenci mieli także omówić działania na rzecz kontynuowania dialogu w sferze kontroli zbrojeń i problemów światowego bezpieczeństwa. Joe Biden zaproponował także Władimirowi Putinowi spotkanie w ciągu najbliższych miesięcy, w kraju trzecim – poza USA i Rosją.

Również 13 kwietnia 2021 roku w Brukseli miało miejsce spotkanie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby z sekretarzem stanu USA, Anthonym Blinkenem. Tematem rozmów była przede wszystkim napięta sytuacja na wschodzie Ukrainy oraz kwestia kontynuowania reform przez ukraińskie władze.

„Ukraina jest zainteresowana rozwojem kontaktów pomiędzy USA a Rosją” – powiedział przedstawiciel Ukrainy przy ONZ, Serhij Kislica, komentując rozmowę prezydentów USA i Rosji dodając, że aktualna sytuacja wokół granicy Ukrainy i Rosji jest potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …