niedziela, 4 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji
Fot. premier.gov.pl
Fot. premier.gov.pl

Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji

Share Button

Premier RP Mateusz Morawiecki zainicjował spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z działaniami Rosji i koncentracją wojsk wokół granic Ukrainy.

Podczas rozmów w gronie premierów krajów V4 ma być mowa nie tylko o rosyjskich działaniach wobec Ukrainy, ale także o sytuacji na Białorusi, jak również o konsekwencjach ujawnienia rosyjskich aktów sabotażu w Czechach w 2014 roku (wybuch w fabryce amunicji, za który według strony czeskiej odpowiadają przedstawiciele rosyjskich służb wywiadowczych).

„Dzisiejsza wideokonferencja oraz wspólna deklaracja premierów w sprawie rosyjskich aktów sabotażu w Czechach pokazuje, że Grupa Wyszehradzka pod polskim przewodnictwem w tych trudnych czasach jest zjednoczona i solidarna. Pokazuje, że jest to format, który działa aktywnie, który potrafi elastycznie dopasować się i swoje funkcjonowanie do zmieniającego się, wymagającego kontekstu międzynarodowego” – powiedział podczas konferencji prasowej po rozmowach premierów wiceminister spraw zagranicznych RP, Szymon Szynkowski vel Sęk. W czasie rozmów była mowa m.in. o działaniach długofalowych wobec Rosji, w tym w odniesieniu do pozostałych krajów UE, zwłaszcza realizujących wspólnie z Rosją projekty gospodarcze takie jak Nord Stream 2.

W związku z ujawnienie wyników śledztwa w Czechach, władze tego kraju zdecydowały o wydaleniu 18 rosyjskich dyplomatów i zagroziły kolejnymi podobnymi aktami w odniesieniu do kolejnych 70 pracowników rosyjskiej ambasady w Pradze. Również Rosja wydaliła grupę 20 czeskich dyplomatów.

Z kolei minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zadeklarował, że usunięci z Rosji przedstawiciele czeskich służb dyplomatycznych mogą podjąć pracę w ambasadzie Czech w Kijowie.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …