czwartek, 30 maj, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Po wyborach na Ukrainie: pozytywna ocena OBWE i niska frekwencja
Lokal wyborczy we Lwowie, 25 października 2015r., (Fot. polukr.net)
Lokal wyborczy we Lwowie, 25 października 2015r., (Fot. polukr.net)

Po wyborach na Ukrainie: pozytywna ocena OBWE i niska frekwencja

Share Button

Według ocen OBWE, wybory lokalne na Ukrainie, które odbyły się 25 października 2020 roku przebiegły bez poważniejszych naruszeń standardów demokratycznych.

Biuro ds. Inicjatyw Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE stwierdziło, że procesy wyborcze na Ukrainie były realizowane spokojnie i w sposób dobrze zorganizowany. Równocześnie, organizacja zwraca uwagę, że sondaż zainicjowany przez prezydenta Wołodymyra Zelenskiego sprzyjał kandydatom partii rządzącej. Podkreśla również wagę głosowania, wynikającą z reformy decentralizacyjnej i wprowadzenia nowych zasad wyborczych.

„Można stwierdzić, że sondaż zainicjowany przez prezydenta (…), który był prowadzony równolegle w dzień wyborów i był sfinansowany przez jego partię polityczną (…) stworzył przewagę polityczną, a także rozmył granicę pomiędzy państwem i partią” – napisano w komentarzu OBWE.

W czasie głosowania zanotowano stosunkowo niską frekwencję: 36,22%, co oznacza, że udział w wyborach wzięło ok. 10,5 mln uprawnionych osób.

W wyborach mera Kijowa najlepszy wynik uzyskał urzędujący od pięciu lat na tym stanowisku Witalij Kliczko („Udar”) – 47,8%, drugi był Ołeksandr Popow z wynikiem 8,6% („Opozycyjna Platformowa Za Życie”). Dane pochodzą z sondażu autorstwa ośrodka „Rating”, choć według innych szacunków Kliczko mógł uzyskać ponad 50% głosów, co oznaczałoby rozstrzygnięcie w pierwszej turze. Z kolei we Lwowie w drugiej turze spotkają się obecny mer miasta Andrij Sadowyj („Samopomoc”) i Oleg Synotka („Europejska Solidarność”). Wybory w Charkowie w pierwszej turze wygrał dotychczasowy mer miasta Gienndaij Kernes z poparcie ponad 61% wyborców.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

Ukraina otrzymała nową dostawę pocisków Patriot

O przekazaniu pomocy poinformował rząd Hiszpanii. Pociski miały zostać przekazane przez Hiszpanię oraz inne kraje …