sobota, 3 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W Lublinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy
Fot. gov.pl,
Fot. gov.pl,

W Lublinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy

Share Button

Rozmowy szefów resortów spraw zagranicznych były poświęcone współpracy w ramach UE i NATO oraz wyzwaniom w związku z aktywnością Federacji Rosyjskiej w naszym regionie Europy.

W czasie spotkanie ministrowie spraw zagranicznych Polski – Jacek Czaputowicz, Litwy – Linas Linkievicius i Ukrainy – Dmytro Kuleba, ogłosili powstanie Trójkąta Lubelskiego, formatu współpracy trójstronnej, w ramach którego mają odbywać się regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych i przedstawicieli ministerstw oraz innych instytucji z Polski, Litwy i Ukrainy.

Ministrowie złożyli wieniec pod pomnikiem Unii Lubelskiej oraz złożyli wizytę w dowództwie Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG. Szef MSZ Polski stwierdził, że dotychczasowe działania tej jednostki są przykładem skutecznej współpracy wojskowej NATO i krajów partnerskich, takich jak Ukraina – zwłaszcza wobec zagrożeń związanych z rosyjską agresją na wschodzie i południu tego kraju.

Dzień wcześniej, 27 lipca 2020 roku, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy wzięli udział w uroczystości otwarcia nowego budynku konsulatu Ukrainy w Warszawie. Nowa siedziba pomieszczeń konsularnych ukraińskiej ambasady w Warszawie znajduje się przy ul. Malczewskiego 17.”Ukraina oczekuje i będzie wdzięczna, jeśli Polska będzie nie tylko partnerem, jakim już jest, ale będzie jednym z liderów procesu deokupacji Krymu” – powiedział Dmytro Kuleba po spotkaniu z szefem MSZ Polski, Jackiem Czaputowiczem.”

Na podstawi: gov.pl, pravda.com.ua, mfa.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …