wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / USA rozważają sprzedaż Ukrainie pocisków przeciwokrętowych
Fot. mil.in.ua,
Fot. mil.in.ua,

USA rozważają sprzedaż Ukrainie pocisków przeciwokrętowych

Share Button

Przedstawiciele strony amerykańskiej poinformowali, że rozważane jest uzbrojenie kutrów typu Mark VI, które mają trafić na Ukrainę, w pociski zdolne do atakowania jednostek pływających przeciwnika.

Według przedstawicieli USA, kwestia dozbrojenia kutrów patrolowych wynika przede wszystkim z utrzymującej się napiętej sytuacji w relacjach Ukrainy i Rosji na Morzach Czarnym i Azowskim. „Pociski nie są przeznaczone do prowokacji, ale do działań obronnych, tak, aby te okręty mogły obronić się w sytuacji takiej, jak ta, która miała miejsc w Cieśninie Kerczeńskiej” – powiedział przedstawiciel Pentagonu. Jak wiadomo, w listopadzie 2018 roku Rosja dokonała zajęcia trzech ukraińskich jednostek pływających: dwóch kutrów artyleryjskich oraz holownika.

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Ukrainie 16 kutrów patrolowych typu Mark VI. Ponadto, Siły Morskie Ukrainy mają otrzymać trzy kolejne kutry typu Island. Dwie jednostki tej klasy są już na wyposażeniu Marynarki Wojennej Ukrainy.

Ponadto, Ukraina ma zamiar zakupić we Francji dwadzieścia szybkich kutrów patrolowych FBB 98 Mk 1. Kontrakt podpisany 19 listopada 2019 roku pomiędzy Ukrainą i Francją ma wartość 136,5 mln euro, z czego 85% ma być finansowe z kredytu udzielonego przez Paryż (podobnie, jak w przypadku zakupu 50 śmigłowców od Airbus Helicopters). Pierwszy nowy kuter patrolowy ma trafić na Ukraię w 2021 roku.

Na podstawie: mil.in.ua, defence24.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …