czwartek, 22 luty, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Białoruś chce sprawdzenia zatrzymanych „wagnerowców” pod kątem zbrodni popełnionych na Ukrainie
Fot. belta.by
Fot. belta.by

Białoruś chce sprawdzenia zatrzymanych „wagnerowców” pod kątem zbrodni popełnionych na Ukrainie

Share Button

Władze Białorusi zwróciły się do Ukrainy z prośbą o sprawdzenie, czy zatrzymani wczoraj obywatele FR należący do prywatnej firmy wojskowej „Wagner” mogli popełnić przestępstwa w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy.

O tej kwestii była mowa podczas spotkania p.o. ambasadora Ukrainy w Mińsku, Petra Wróblewskiego z ministrem spraw zagranicznych Białorusi, Wołodymyrem Makejem. Ponadto, Białoruś i Ukraina zdecydowały o wzmocnieniu kontroli granicznych.

Zatrzymanie 33 członków rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej „Wagner” miało miejsce 29 lipca 2020 roku w pobliżu Mińska. Zatrzymania dokonały jednostki specjalne KGB Białorusi. Według strony białoruskiej, celem przyjazdu grupy bojowników miała być destabilizacja sytuacji przed wyborami prezydenckimi na Białorusi, które odbędą się 9 sierpnia 2020 roku. Jak wynika z danych zawartych w ukraińskiej bazie danych „Mirotworec”, co najmniej 14 z nich brało udział w walkach na Donbasie.

Według strony rosyjskiej, zatrzymani podróżowali tranzytem przez Białoruś i nie mieli na celu prowadzenia żadnych działań na terytorium Białorusi.

W związku z zatrzymaniem prezydent Białorusi zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa (na zdj.).

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com Sztab Generalny WP

Ukraińscy żołnierze ćwiczą na polskich poligonach

W Polsce od 2022 roku funkcjonuje misja szkoleniowa dla Ukrainy Realizowane ćwiczenia obserwował pierwszy zastępca …