środa, 17 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Na Donbasie zaczęło obowiązywać kolejne zawieszenie broni
Fot. rian.com.ua
Fot. rian.com.ua

Na Donbasie zaczęło obowiązywać kolejne zawieszenie broni

Share Button

Od północy 27 lipca 2020 roku na linii rozgraniczenia wojsk na Donbasie obowiązuje kolejne zawieszenie broni, wynegocjowane w czasie obrad Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku.

Decyzja w sprawie wstrzymania ognia została podjęta na spotkaniu Grupy w Mińsku 22 lipca 2020 roku. Zgodnie z porozumieniem, zawieszenie broni ma obowiązywać do momentu zakończenia konfliktu. Do godziny 9.00 czasu polskiego nie zanotowano naruszeń „reżimu ciszy”, choć strona ukraińska poinformowała o planach prorosyjskich bojowników, zakładających zorganizowanie prowokacji mającej na celu zerwanie zawieszenia broni i obwinienie o to działania wojsk ukraińskich.

O konieczności wprowadzenia skutecznego zawieszenia broni rozmawiali telefonicznie w dniu 26 lipca prezydenci Ukrainy i Rosji – Wołodymyr Zelensky i Władimir Putin.

Począwszy od początku konfliktu na Donbasie zawieszenie broni było wprowadzane kilkadziesiąt razy, jednak jak dotąd w żadnym wypadku nie doprowadziło do faktycznego wstrzymania walk.

Aktualizacja godzina 15.00: według informacji sztabu Operacji Sił Połączonych, prorosyjscy bojownicy co najmniej dwukrotnie naruszyli zawieszenie broni – ok. godziny 1.00 oraz 9.00 czasu lokalnego.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/ MO Turcji

W Turcji zakończono inspekcję pierwszego statku ze zbożem z Ukrainy

Pierwsza jednostka wioząca zboże z Ukrainy pokonała bezpiecznie szlak z Odessy do Stambułu. Sprawdzenia statku …