wtorek, 24 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Na konferencji w Monachium opublikowano plan zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy
Fot. securityconference.org
Fot. securityconference.org

Na konferencji w Monachium opublikowano plan zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy

Share Button

W czasie obrad Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa opublikowano plan pokojowy przygotowany przez trzy zachodnie organizacje pozarządowe i Rosyjską Radę ds. Stosunków Międzynarodowych.

Dokument pojawił się 14 lutego na stronie internetowej MKB. Propozycje w nim przedstawione nie były konsultowane z ukraińskmi organizacjami i ośrodkami analitycznymi. Po kilku godzinach zniknął ze strony internetowej, by w niedzielę pojawić się znowu. Plan został skrytykowany przez władze Ukrainy oraz m.in. USA.

Dokument unika sformułowań wskazujących na rosyjską agresję na Ukrainę i stwierdza, że dla zakończenia konfliktu należy podjąć kroki na rzecz „konstruktywnego dialogu”, zarówno w odniesieniu do Donbasu jak i Krymu. Zakłada także wznowienie współpracy Ukrainy z Rosją bez odnowienia suwerenności Ukrainy nad Krymem.

Wśród założeń przedstawionego planu znalazły się m.in. kwestie takie jak wznowienie prac wspólnego centrum kontroli i koordynacji ds. wstrzymania ognia na Donbasie z udziałem rosyjskich i ukraińskich wojskowych, stworzenie „formatu normandzkiego” w wymiarze wojskowym, otwarcie dostępu Specjalnej Misji Monitorującej do całego terytorium objętego konfliktem (bez Krymu), stworzenie nowych punktów przekraczania linii rozgraniczenia, rozminowanie, rozpoczęcie programu odbudowy z udziałem międzynarodowych donorów (w tym Rosji), wznowienie relacji handlowych Ukraina-Rosja na zasadach WTO, stopniowe zdejmowanie reżimu sankcyjnego nałożonego na Rosję, zapoczątkowanie dialogu ws. tożsamości Ukrainy, który będzie brał pod uwagę stanowisko krajów sąsiednich, w tym Rosji (kwestie historii, pamięci narodowej, języka, mniejszości).

W pracach nad planem wzięło udział trzech ukraińskich ekspertów: Wasyl Filipczuk, Ołeksandr Czalij oraz Oleksij Semejnyj, choć ich dokładana rola w opracowaniu dokumentu nie jest wskazana.

Na podstawie: eurointegration.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: najlepsze zakończenie wojny to zwycięstwo Ukrainy

Prezydent RP odniósł się do toczącego się konfliktu w wywiadzie dla dziennika Polska the Times …