niedziela, 4 czerwiec, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Rosja zwróci Ukrainie zajęte w 2018 roku okręty
Fot. kerch.com.ru
Fot. kerch.com.ru

Rosja zwróci Ukrainie zajęte w 2018 roku okręty

Share Button

Zgodnie z zawartym porozumieniem, strona rosyjska zwróci Ukrainie trzy okręty wojenne zajęte w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

Według oświadczenia rosyjskich służb granicznych, trzy jednostki, tj. holownik „Jani Kapu” i dwa kutry artyleryjskie „Nikopol” i „Berdiańsk” są holowane w portu w Kerczu do uzgodnionego miejsca przekazania stronie ukraińskiej. Dokładne szczegóły operacji i miejsce jej realizacji nie są znane, wiadomo, że ma do niej dojść na wodach międzynarodowych.

Wczoraj, 17 listopada, trzy wspomniane okręty opuściły port w Kerczu. Na jednostki oczekują ukraińskie holowniki „Sapfir”, „Tytan” i „Hajdamaka”, które znajdują się w pobliżu wybrzeża Krymu na Morzu Czarnym.

Do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej doszło 25 listopada 2018 roku w czasie próby przejścia ukraińskich jednostek z Odessy na Morze Azowskie. Zostały one zatrzymane, a następnie zajęte przez rosyjską straż graniczną, a ich załogi zatrzymane przez FSB. Ukraińscy marynarze powrócili na Ukrainę 7 września 2019 roku w ramach wymiany jeńców.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com/prezydent_pl

Andrzej Duda: Rosja jeszcze nie przegrała wojny

Polski prezydent ostrzegł przed lekceważniem Federacji Rosyjskiej, mimo porażek w wojnie z Ukrainą „Dziś mówi …