niedziela, 29 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina czci pamięć zabitych na Majdanie
Фото:  POLUKR.net / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

Ukraina czci pamięć zabitych na Majdanie

Share Button

Od poniedziałku, 18 lutego, na Ukrainie odbywają się uroczystości związane z piątą rocznicą wydarzeń na Majdanie Niezależności w Kijowie, gdy w starciach pomiędzy siłami bezpieczeństwa i protestującymi zginęło w dniach 18-20 lutego 2014 roku ponad 100 osób.

W poniedziałek, w Kijowie, na ulicy Niebieskiej Sotni odbyło się ekumeniczne nabożeństwo połączone ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem zabitych uczestników protestu. Liczne uroczystości planowane są także w innych miastach Ukrainy, przede wszystkim 20 lutego, będącym Dniem Pamięci Bohaterów Niebieskiej Sotni.

We Lwowie planowane są dyskusje poświęcone wydarzeniom sprzed pięciu lat, pokaz filmów, a w budynku ratusza otwarcie wystawy poświęconej pamięci zabitych. Również w szkołach w dniach 18-21 lutego odbędą się lekcje poświęcone tej tematyce. Po raz drugi we Lwowie odbędzie się też akcja „Anioły Pamięci” – w centrum miasta drzewa zostaną ubrane w papierowe wycinanki w kształcie aniołów.

W związku z rocznicą, we wtorek, 19 lutego, w Radzie Najwyższej wystąpi przebywający z wizytą w Kijowie szef Rady Europejskiej, Donald Tusk.

Na podstawie: maidanmuseum.org, ukrinform.ua, city-adm.lviv.ua, loda.gov.ua

Share Button

Czytaj również

fot. twitter.com/UAWeapons

USA: Putin nie jest gotowy do rozmów pokojowych

Opinię amerykańskiej administracji wyraził rzecznik Pentagonu, John Kirby podczas konferencji prasowej w piątek, 27 maja. …