środa, 1 luty, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Sąd wydał wyrok ws. ostatniego z organizatorów akcji blokady trasy Lwów-Rawa Ruska
Фото: Варта1/Facebook
Фото: Варта1/Facebook

Sąd wydał wyrok ws. ostatniego z organizatorów akcji blokady trasy Lwów-Rawa Ruska

Share Button

W obwodzie lwowskim zapadł wyrok 3,5 roku więzienia ws. jednego z organizatorów blokady trasy Lwów-Rawa Ruska z 29 marca 2017 roku.

Mieszkaniec obwodu chmielnickiego, który był organizatorem i aktywnym uczestnikiem blokady został oskarżony o popełnienie przestępstw z art. 110 Kodeksu Karnego Ukrainy (zamach na integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, połączone z rozniecaniem nienawiści na tle narodowościowym), art. 345 (umyślne zadanie uszkodzeń ciała pracownikowi organów służb porządkowych w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych), art. 293 (masowe naruszenie porządku publicznego).

Oskarżonego uznano winnym i wymierzono mu karę 3,5 roku więzienia. Równocześnie, skazanemu zaliczono okres zatrzymania (od 30 marca 2017r. do 2 stycznia 2019r.) na poczet odbytej kary i zwolniono z aresztu.

Blokada trasy Lwów-Rawa Ruska miała miejsce 29 marca 2019 roku. Drogą zablokowało ponad 200 osób, z których część trzymała transparenty w języku polskim, domagając się zaprzestania rzekomych represji wobec mniejszości polskiej na Ukrainie. Wśród demonstrujących nie było osób narodowości polskiej. Przy próbie zlikwidowania blokady doszło do przepychanek z Policją. Każdy z uczestników akcji otrzymał zapłatę za udział w wysokości 200 UAH.

Według SBU, akcja ta, podobnie jak kilka innych została zamówiona i opłacona przez lidera radykalnej organizacji „Nażdak”, Mykołę Dulskiego.

Na podstawie: lviv.gp.gov.ua, reyestr.court.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. wp.pl

Płk rez. Piotr Lewandowski: w 2023 roku czekają nas bardziej zmasowane starcia, niż te, które dotąd widzieliśmy

Niemcy zapewne w końcu zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie, ponieważ nacisk na to  …