czwartek, 25 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Amerykański okręt desantowy wszedł na Morze Czarne
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Amerykański okręt desantowy wszedł na Morze Czarne

Share Button

USS Fort McHenry (LSD 43) wiozący na pokładzie żołnierzy 22 Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (ang. 2nd Marine Expeditionary Unit, 22nd MEU) USA wszedł na Morze Czarne. Okręt weźmie udział w ćwiczeniach planowanych w najbliższym czasie na tym akwenie.

„Przejście USS Fort McHenry na Morze Czarne potwierdza nasze wspólne zdecydowanie, by zapewnić bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i wzmacnia nasze silne relacje z sojusznikami i partnerami NATO w regionie” – powiedziała wiceadmirał Lisa M. Franchetti, dowódca VI Floty Stanów Zjednoczonych, której kwatera główna znajduje się w Neapolu.

Jednostka tego typu posiada wyporność 16100 ton i może przewozić na pokładzie do 500 żołnierzy. Posiada także możliwość transportu sprzętu desantowego: poduszkowców lub małych kutrów desantowych, jak również lądowisko dla śmigłowców.

Wcześniej na Morze Czarne wszedł okręt transportowy SLNC York, wiozący na pokładzie sprzęt wojskowy. Jednostka dotarła już do portu w rumuńskiej Konstancy.

Na podstawie: mil.in.ua, tvn24.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua,

Ukraińska armia ostrzelała lotnisko na Krymie

Na zajęte przez Rosjan lotnisko Dżankoj spadły prawdopodobnie pocisko ATACMS. Lokalne media społecznościowe poinformowały o …