sobota, 9 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Poroszenko: proszę Radę Najwyższą o wprowadzenie stanu wojennego na 60 dni
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Poroszenko: proszę Radę Najwyższą o wprowadzenie stanu wojennego na 60 dni

Share Button

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, na wniosek szefa RNBO, Ołeksandra Turczynowa, prezydent Ukrainy zwrócił się do Rady Najwyższej o wprowadzenie stanu wojennego na 60 dni.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej w tej sprawie ma odbyć się w poniedziałek, 26 listopada  o godzinie 16.00. Posiedzenie ma odbyć się w reżimie zamkniętym.

„Wprowadzenie stanu wojennego nie oznacza, że Ukraina będzie prowadzić jakiekolwiek działania ofensywne. Ukraina z nikim nie planuje walczyć, stan wojenny wprowadza się jedynie w celach obronnych” – podkreślił Poroszenko. Dodał, że nie oznacza to odejścia od dyplomatycznego szlaku dążeń do odzyskania kontroli nad okupowanymi terytoriami. Prezydent Ukrainy zwrócił się z apelem o wsparcie do krajów NATO, UE, a zwłaszcza państw-sygnatariuszy Memorandum Budapesztańskiego.

Wcześniej, w stan gotowości zostały postawione jednostki Sił Morskich Ukrainy, a okręty pozostające w portach otrzymały rozkaz wyjścia w morze. Na południowy-wschód kraju przerzucono także dodatkowe siły lotnicze, w tym m.in. cztery samoloty Su-27 z 831 Brygady Lotnictwa Taktycznego.

Według szefa Sztabu Generalnego Ukrainy, Wiktora Mużenko, na zajętych przez Rosjan okrętach było 23 marynarzy z którymi utracono kontakt. 6 z nich miało zostać rannych.

Na podstawie: pravda.com.ua, rnbo.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. sejm.gov.pl

Nowy marszałek Sejmu przeprowadził rozmowę z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy

Rozmowa szymona Hołowni i Rusłana Stefanczuka odbyła się za pośrednictwem Interetu. „To co stało się …