wtorek, 4 październik, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Oleg Sencow otrzymał nagrodę im. Sacharowa
Фото: voronz.in.ua
Фото: voronz.in.ua

Oleg Sencow otrzymał nagrodę im. Sacharowa

Share Button

Więziony w Rosji ukraiński reżyser Oleg Sencow został laureatem nagrody Europarlamentu im. Andrieja Sacharowa. Decyzja w tej sprawie zapadła w siedzibie PE w Strasburgu.

Ogłaszając nazwisko tegorocznego laureata, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani stwierdził: „poprzez swoje męstwo i zdecydowanie, narażając na niebezpieczeństwo swoje życie, reżyser Oleg Sencow stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji i na całym świecie”. Dodał, że przyznając wspomnianą nagrodę, PE wyraża swoją solidarność z Olegiem Sencowem i apeluje o jego szybkie uwolnienie.

Za przyznanie nagrody podziękował PE prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, nazywając je „aktualnym sygnałem wsparcia w tym dramatycznym momencie życia ukraińskiego patrioty”. „To uznanie wielkiej odwagi Olega, wzorca dla całego świata w walce o sprawiedliwość, godność, wartości europejskie i prawa człowieka. Oleg to przykład bezkompromisowej walki, wierności swoim przekonaniom, niezważania na represje i tortury kremlowskiego reżimu. Jestem pewien, że decyzja Parlamentu Europejskiego przyśpieszy moment uwolnienia Olega Sencowa” – dodał Poroszenko.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 12 grudnia w Strasburgu.

Nagroda im. Sacharowa jest wręczana od 1988 osobom, które „wniosły wyjątkowy wkład w walkę o prawa człowieka”.

Oleg Sencow został także laureatem nagrody Pro Dignitate Humana, o czym poinformowali na wspólnej konferencji prasowej ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy.

Oleg Sencow został zatrzymany na aneksowanym Krymie pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego. W 2015 roku sąd skazał go na 20 lat więzienia.

Na podstawie: ukrinform.ua, facebook.com/petroporoshenko, europarl.europa.eu

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATO

O złożeniu wniosku poinformował prezydent Wołodymyr Zelensky. „Faktycznie, przeszliśmy już nasz szlak do NATO. Faktycznie …