poniedziałek, 8 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ambasador Ukrainy wezwał do wspólnego uszanowania pamięci poległych 100 lat temu Polaków i Ukraińców
Андрій Дещиця, Ян Пєкло. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Андрій Дещиця, Ян Пєкло. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

Ambasador Ukrainy wezwał do wspólnego uszanowania pamięci poległych 100 lat temu Polaków i Ukraińców

Share Button

Andrij Deszczyca zaproponował, by 1 listopada w Polsce i na Ukrainie zapalić o tej samej godzinie znicze na znak szacunku dla pamięci ofiar walk sprzed stu lat.

„My – członkowie polskich i ukraińskich środowisk obywatelskich, wiele lat działający na rzecz budowy dobrosąsiedzkich relacji i dialogu – wzywamy, aby pamięć o konflikcie sprzed 100 lat stała się lekcją, z jakiej możemy robić odpowiednie wnioski, zwłaszcza wobec nowych zagrożeń i sprzeczek wokół „pamięci historycznej” obu naszych narodów” – napisał Andrij Deszczyca na Facebooku. Zaproponował również by zapalić znicze 1 listopada o godzinie 17.00 w Polsce i o 18.00 na Ukrainie.

„Razem zapalimy świecie, pomodlimy się wspólnie za poległych, oddamy im cześć: znajdziemy czas by razem pomilczeć i zachowamy w naszych sercach pamięć o tych wydarzeniach i ich uczestnikach. Pamięć o tym, że walczyli przeciwko sobie, ale o tym, że każdy z naszych narodów – odpowiednio do własnego punktu widzenia – walczył o dobrą rzecz, o wolność swojej ojczyzny, niezależność narodu. I niechaj ta pamięć nas zbliża, nie rozdziela, w imię przyszłości Europy, następnych pokoleń Ukraińców i Polaków” – dodał A. Deszczyca.

1 listopada w Polsce i na Ukrainie znicze pamięci zostaną zapalone m.in. w Warszawie na prawosławnym Cmentarzu na Woli i na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w Przemyślu na Cmentarzu Komunalnym (na grobach Orląt Przemyskich) i na Cmentarzu Wojskowym Ukraińskiej Republiki Ludowej, w Lublinie na Cmentarzu Rzymskokatolickim, w Krakowie – na Cmentarzu Rakowickim; a także we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim, na mogiłach Orląt Lwowskich i na mogiłach żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej; w Kijowie obok kościoła św. Aleksandra, a także w Równem, Połtawie, Charkowie, Czerniowcach i innych miejscach symbolicznych dla współpracy polsko-ukraińskiej.

Również 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie obędzie się coroczna (od 2002 roku) polsko-ukraińska modlitwa o pojednanie. Towarzyszyć jej będzie ekumeniczna msza na Cmentarzu Orląt.

1 listopada 1918 roku na terytorium Galicji rozpoczął się konflikt pomiędzy Polską a Zachodnioukraińską Republiką Ludową, znany jako wojna polsko-ukraińska, która trwała do 17 lipca 1919 roku.

Na podstawie: facebook.com/andrii.desh

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Rosja planuje przeprowadzić „referendum” na okupowanych terytoriach Ukrainy do 15 września

Od wybuchu wojny na pełną skalę, która przyniosła rosyjską okupację w kilku obwodach Ukrainy, Siłom …