piątek, 3 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy podpisał ustawę „O bezpieczeństwie narodowym”
Петро Порошенко. Фото: Андрій Поліковський
Петро Порошенко. Фото: Андрій Поліковський

Prezydent Ukrainy podpisał ustawę „O bezpieczeństwie narodowym”

Share Button

W dokumencie znalazły się zapisy podkreślające dążenie Ukrainy do członkostwa w NATO i UE i wolę dalszej modernizacji sektora obronnego. Ustawa ma charakter ramowy i określa podstawowe interesy narodowe Ukrainy w sferze bezpieczeństwa.

Ustawa została przegłosowana przez Radę Najwyższą 21 czerwca. Zawiera zapisy o organizacji działań na rzecz bezpieczeństwa państwa przez poszczególne instytucje – prezydenta, ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych, Siły Zbrojne Ukrainy, Sztab Generalny, SBU i Służbę Przygraniczną. Przewiduje również rozdzielenie funkcji szefa sztabu generalnego i głównodowodzącego siłami zbrojnymi.

Ustawa zawiera również ogólne założenia dla rozwoju sektora przemysłu zbrojeniowego, w tym m.in. zapisy o wykorzystaniu mechanizmów partnerstwa publiczno-prywatnego i międzynarodowych pomocy konsultacyjnej i materialno-technicznej.

Według szefa Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksandra Turczynowa, ustawę przygotowano z udziałem ekspertów z USA, NATO i UE. Mimo tego, w ocenie oficjalnych przedstawicieli UE i USA część zapisów ustawy jest sprzeczna z wymaganiami, jakie stawiane są krajom członkowskim NATO i UE.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Na zdj. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (2014-19) i sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg // Fot. hromadske.ua

Stoltenberg: NATO nie uważa działań Rosji za blef

Sekretarz generalny NATO stwierdził, że Sojusz uważnie przygląda się działaniom Rosji wokół granic Ukrainy. „Po …