niedziela, 25 wrzesień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Żołnierze LITPOLUKRBRIG odwiedzają miejsca bitew z rejonu Zamościa 1920 roku
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Żołnierze LITPOLUKRBRIG odwiedzają miejsca bitew z rejonu Zamościa 1920 roku

Share Button

27 czerwca 2018 r. personel Dowództwa Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego zwiedził pozostałości Twierdzy Zamość oraz miejsce bitwy pod Komarowem w 1920 roku, w celu budowania świadomości zarówno wojskowej jak i historycznej.

Jak podkreśla major Kostas Petrovas, Szef S-7 (Sekcji Szkolenia) LITPOLUKRBRIG, sztab Wielonarodowej Brygady kontynuuje zapoznawanie się z bitwami jakie Polska stoczyła w czasie I i II Wojny Światowej. W trakcie w/w podróży koncentrowano się na obecnej sytuacji geograficznej, rozważając najbardziej prawdopodobne warianty działania, jakie wówczas dowódcy mogli brać pod uwagę.

Dowódca LITPOLUKRBRIG generał brygady Zenon Brzuszko uważa, że oprócz podnoszenia zarówno historycznej jak i wojskowej świadomości, takie przedsięwzięcia pomagają budować porozumienie i trwałe relacje wśród personelu.

„Wizyta w Twierdzy Zamość i miejscu bitwy pod Komarowem w 1920 roku objęła zapoznanie się z terenami bitew historycznych, z naciskiem na ich ocenę operacyjną. Przed wyciągnięciem wniosków względem mocnych i słabych punktów dowódców wojsk, musimy sami zobaczyć te miejsca. Można rzec, iż jest to świeże spojrzenie na przeszłość. Chciałbym podkreślić, że żołnierze LITPOLUKRBRIG uczą się z historii aby być lepiej przygotowanymi do działań na rzecz utrzymania pokoju, jeśli zajdzie taka konieczność” – skomentował generał brygady Zenon Brzuszko.

Warto podkreślić, że oprócz tradycyjnych wykładów na miejscu bitew, uczestnicy podróży obejrzeli rekonstrukcję jednego z epizodów Bitwy pod Komarowem, przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną z Warszawy.

Oleksandr Gain, LITPOLUKRBRIG

DSC07037 DSC07069

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Wymiana jeńców: dowódcy i część żołnierzy pułku „Azow” zwolniono z niewoli

W nocy z 21 na 22 września 2022 roku miała miejsce wymiana jeńców pomiędzy Rosją …