wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Uchwalono zmiany do ustawy o IPN
Фото: Adrian Grycuk/commons.wikimedia.org
Фото: Adrian Grycuk/commons.wikimedia.org

Uchwalono zmiany do ustawy o IPN

Share Button

27 czerwca polski parlament uchwalił zmiany do przyjętej w styczniu br. ustawy o IPN. Tego samego dnia nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami doszło do skasowania zapisów, które przewidują odpowiedzialność karną za przypisywanie narodowi polskiemu przestępstw nazistowskich: artykułów 55a i 55b. W głosowaniu projekt poparło 388 posłów, 25 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Propozycję poprawek wniósł do Sejmu premier Mateusz Morawiecki. Po burzliwych dyskusjach w obu izbach parlamentu ustawa została przyjęta jeszcze tego samego dnia. „Chcemy dokonać zmian, które polegają na odejściu od części poprawek przyjętych w styczniu, w tym norm kryminalno-prawnych, które odwracają uwagę od celu, jaki miały wprowadzone zmiany” – powiedział szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk.

Zapisy ustawy dotyczące kwestii zbrodni ukraińskich nacjonalistów pozostały bez zmian.

Ustawa w poprzedniej wersji została przyjęta 26 stycznia przez Sejm i 1 lutego br. przez Senat. Spowodowała poważny kryzys w relacjach Polski z USA, Izraelem i Ukrainą.

Na podstawie: pap.pl, tvn24.pl, polradio.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …