piątek, 18 Styczeń, 2019
pluken
Home / Wiadomości / SBU udaremniła działania zmierzające do zorganizowania prowokacji w dniu 9 maja we Lwowie
Джерело: cbn.com.ua
Джерело: cbn.com.ua

SBU udaremniła działania zmierzające do zorganizowania prowokacji w dniu 9 maja we Lwowie

Share Button

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zakończyli działalność kilka grup osób wykorzystujących media społecznościowe do wzywania do działań o charakterze prowokacji w Dzień Zwycięstwa tj. 9 maja br.

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronach SBU, grupami w rosyjskiej sieci społecznościowej „VKontakte” administrowało dwóch obywateli Ukrainy – mieszkańców obwodu kijowskiego i sumskiego, działających na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. W zamian za wynagrodzenie finansowe poszukiwali osób chętnych do udziału w tzw. Marszu Nieśmiertelnego Pułku w kilku miastach Ukrainy (tradycyjny marsz ze zdjęciami poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy).

Aktywność wspomnianych osób, a także współpracowników tzw. ministerstwa informacji DNR w sposób znaczący wzrosła przed świętem 9 maja. Wcześniej o ryzyku wystąpienia zamieszek i innych naruszeń porządku publicznego informowali przedstawiciele MSW Ukrainy. W związku z powyższym jednostki podległe MSW i SBU pracują od końca kwietnia w stanie podwyższonej gotowości, zwłaszcza w miastach, gdzie organizowane są zgromadzenia publiczne (m.in. we Lwowie, Odessie i Kijowie).

Na podstawie: ssu.gov.ua, facebook.com/zoryan.zoryan

Share Button

Czytaj również

Джерело: trybunal.gov.pl

Trybunał Konstytucyjny uznał zapisy o ukraińskich nacjonalistach w Ustawie o IPN za niezgodne z Konstytucją RP

Zgodnie z wyrokiem TK, zapisy, gdzie wzmiankowane są pojęcia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” są …