niedziela, 29 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Zakończył się główny etap planowania ukraińsko-amerykańskich ćwiczeń Rapid Trident
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Zakończył się główny etap planowania ukraińsko-amerykańskich ćwiczeń Rapid Trident

Share Button

Główna konferencja planowania największych w 2018 roku ćwiczeń sił lądowych jednostek armii Ukrainy i USA oraz innych państw odbyła się w Międzynarodowym Centrum Budowania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie k. Lwowa. W ciągu ostatniego tygodnia ponad 80 żołnierzy z krajów zaangażowanych w przygotowanie ćwiczenia pracowało nad scenariuszem ćwiczeń.

W tym roku na ćwiczeniach Rapid Trident oczekiwani są przedstawiciele 14 krajów. Poza żołnierzami z USA i Ukrainy udział zadeklarowały sił zbrojne Wielkiej Brytanii, Kanady, Litwy, Turcji, Azerbejdżanu, Mołdawii, Bułgarii, Polski, Niemiec i Rumunii. Łącznie w manewrach ma wziąć udział ponad 2500 żołnierzy. Stronę ukraińską reprezentować będą jednostki podległe na co dzień Dowództwu Operacyjnemu „Wschód” oraz Gwardia Narodowa Ukrainy i przedstawiciele innych formacji mundurowych.

Scenariusz ćwiczeń będzie zakładał odparcie agresji toczącej się w warunkach tzw. wojny hybrydowej.

Ćwiczenia Rapid Trident odbywają się cyklicznie w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju”. Większość z nich począwszy od 1994 roku odbyła się na poligonie w Jaworowie.

Na podstawie: rmclviv.wordpress.com

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.gov.ua

Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon

Kolejne kraje deklarują lub już zrealizowały dostawy broni dla Ukrainy Przekazanie SZ Ukrainy pocisków przeciwokrętowych …