poniedziałek, 15 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / J. Czaputowicz: „Niezależna, demokratyczna i stabilna Ukraina jest nieodłącznym elementem europejskiego porządku i bezpieczeństwa”
Фото: Tymon Markowski / msz.gov.pl
Фото: Tymon Markowski / msz.gov.pl

J. Czaputowicz: „Niezależna, demokratyczna i stabilna Ukraina jest nieodłącznym elementem europejskiego porządku i bezpieczeństwa”

Share Button

Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz zaznaczył w wygłoszonym w Sejmie expose, że według Polski Ukraina pozostaje nieodłącznym elementem porządku i bezpieczeństwa.

„Wagę dwustronnych relacji podkreśliła ostatnia wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie. Jesteśmy przekonani, że polsko-ukraińskie partnerstwo jest stałym i takim ma pozostać” – dodał minister.

Według Jacka Czaputowicza tragiczna historia, jaką jest los Ukrainy po rosyjskiej agresji zbrojnej „wywołuje w Polsce zwyczajne poczucie współczucia i solidarności z narodem, który walczy o swoją wolność, suwerenność i niezależność”. Minister zwrócił także uwagę na rozwój współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą w sferze wojskowej i energetycznej.

„Rozwijamy szlaki transportowe, kolejowe i lotnicze – nasz narodowy przewoźnik LOT właśnie otwiera połączenie z szóstym portem lotniczym na Ukrainie. Demonstrujemy solidarność energetyczną po decyzji Gazpromu o zaprzestaniu dostaw gazu na Ukrainę, dostarczając nasz gaz przez łącznik w Hermanowicach” – powiedział Jacek Czaputowicz.

Szef MSZ Zauważył również, że wzrasta intensywność kontaktów pomiędzy obywatelami obu krajów, o czym świadczyć może choćby fakt, że polskie konsulaty wydały w zeszłym roku 1,2 mln wiz obywatelom Ukrainy, a 35 tys. ukraińskich studentów uczy się w polskich uczelniach wyższych.

Mówiąc o kwestiach pamięci historycznej i datach jubileuszowych (100-lecie niezależności Polski i Ukrainy, a także 75 lat zbrodni popełnionych na Wołyniu) minister Czaputowicz stwierdził, że te daty „niosą silny ładunek emocjonalny i powinniśmy napisać wspólny scenariusz ich uszanowania”. Dodał również, że trudno zrozumieć zakaz ekshumacji wprowadzony przez stronę ukraińską i wyraził nadzieję, że wkrótce zostanie on zniesiony.

Na podstawie: msz.gov.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …