poniedziałek, 8 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Marczuk: nie widzę perspektyw dla misji ONZ na Donbasie
Fot. ukrinform.ua
Fot. ukrinform.ua

Marczuk: nie widzę perspektyw dla misji ONZ na Donbasie

Share Button

Przedstawiciel Ukrainy w podgrupie ds. bezpieczeństwa w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku Jewhen Marczuk stwierdził, że nie widzi jak na razie perspektyw dla wprowadzenia sił pokojowych ONZ na Donbas.

„Mówiąc wprost, nie mam wielkich nadziei, aby w najbliższym czasie udało się rozmieścić taki kontyngent” – powiedział Marczuk w wywiadzie dla Kanału 5. Dodał, że mimo tego strona ukraińska będzie nadal działać na rzecz realizacji tej inicjatywy na forum ONZ.

Według wizji strony rosyjskiej, misja ONZ miałaby realizować zadania ochrony obserwatorów OBWE, którzy obecnie prowadzą działania na Donbasie. Z kolei strona ukraińska nalega na rozmieszczenie misji na całym terytorium, w tym także na granicy ukraińsko-rosyjskiej, obecnie pozostającej poza kontrolą władz w Kijowie. Władze ukraińskie nie chcą także obecności żołnierzy rosyjskich w kontyngencie ONZ.

W ocenie Jewhena Marczuka konflikt na Donbasie nie powinien stać się początkiem większego konfliktu z Rosją.

Z kolei według ministra spraw zagranicznych Niemiec, Sigmara Gabriela, konflikt zbrojny na Donbasie nie jest zamrożonym, ale potencjalnie grożącym nowym wybuchem. „Będziemy nadal szukać rozwiązania tego kryzysu” – powiedział Gabriel, który odwiedzi Ukrainę w dniach 3-4 stycznia.

Na podstawie: pravda.com.ua, 5.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Rosja planuje przeprowadzić „referendum” na okupowanych terytoriach Ukrainy do 15 września

Od wybuchu wojny na pełną skalę, która przyniosła rosyjską okupację w kilku obwodach Ukrainy, Siłom …