niedziela, 3 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / W Kijowie pojawi się ulica Jerzego Giedroyćia, we Lwowie – skwer Jacka Kuronia
Фото: POLUKR.net /
 Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

W Kijowie pojawi się ulica Jerzego Giedroyćia, we Lwowie – skwer Jacka Kuronia

Share Button

Na stronie internetowej rady miejskiej Kijowa zakończyły się konsultacje społeczne ws. przemianowania ulicy Twerskiej na ulicę im. Jerzego Giedroyćia. Pomysł poparły 1593 osoby, przeciw było 1189.

Ostateczne rezultaty głosowania będą opublikowane oficjalnie po świętach Bożego Narodzenia, gdy rada miejska sprawdzi, czy nie doszło do manipulacji w procesie konsultacji – poinformował na Facebooku jeden z inicjatorów zmiany, Ołeksandr Zinczenko. Następnie decyzję w tej sprawie zatwierdzi komisja ds. zmian nazw, a dalej projekt zostanie przyjęty przez radę miejską.

Inicjatywa w tej sprawie została wysunięta przez grupę dziennikarzy, historyków i dyplomatów i skierowana do mera Kijowa, Witalija Kliczko jako wsparcie dla pomysłu, który pojawił się w czasie prac Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

Tymczasem we Lwowie zakończyło się głosowanie w sprawie wyboru ulicy lub placu, który ma otrzymać imię Jacka Kuronia. Nazwę ma otrzymać skwer przy Konsulacie Generalnym RP na ulicy Iwana Franko.

Na podstawie: kyivcity.gov.ua, facebook.com/oleksandr.zinchenko, city-adm.lviv.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …