sobota, 15 Grudzień, 2018
pluken
Home / Wiadomości / Eurodeputowani są zaniepokojeni atakami na instytucje antykorupcyjne Ukrainy
Ребекка Хармс. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Ребекка Хармс. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

Eurodeputowani są zaniepokojeni atakami na instytucje antykorupcyjne Ukrainy

Share Button

Deputowani Parlamentu Europejskiego są „głęboko zaniepokojeni” z powodu ostatnich wydarzeń w sferze walki z korupcją na Ukrainie, w tym atakami na instytucje antykorupcyjne (zwłaszcza Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy – NABU) oraz dymisją szefa Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. zapobiegania i walki z korupcją. Oświadczenie w tej sprawie opublikowali eurodeputowani Rebecca Harms, Dariusz Rosati i Michael Halera.

W ocenie deputowanych dla dalszego rozwoju relacji Ukrainy i UE nadzwyczajnie ważnym jest kontynuowanie reform zgodnie z europejskimi standardami tak, jak deklarowały wcześniej władze Ukrainy.

„W związku z tym chcielibyśmy wyrazić zaniepokojenie z powodu ostatnich wydarzeń (…) Instytucje antykorupcyjne i aktywiści nie powinni być prześladowani przez władze, a przeciwnie – powinni mieć autonomię, przestrzeń do działania i środki aby mogli efektywnie pracować i uwalniać kraj od korupcji. Analogicznie, system sądowniczy powinien być wolnym od jakiegokolwiek nacisku politycznego, a procedury powinny odpowiadać międzynarodowym standardom” – napisano w oświadczeniu.

Ponadto, deputowani wyrazili gotowość do dalszej współpracy z ukraińskimi partnerami, zwłaszcza z przedstawicielami Rady Najwyższej Ukrainy „aby nie rujnować osiągnięc ostatnich kilku lat, a przeciwnie – przyśpieszyć reformy”. Wyrazili również zadowolenie z ocen Komisji Weneckiej ws. ustawy oświatwej i wyrazili nadzieję na szybkie wdrożenie jej rekomendacji.

7 grudnia br. Rada Najwyższa Ukrainy planowała rozpatrzeć projekt ustawy ws. zmian dot. kontroli parlamentarnej, co dawałoby jej prawo do dymisjonowania kierownictwa instytucji antykorupcyjnych. Te plany zostały ostro skrytykowane przez przedstawicieli USA i UE, w związku z czym projekt został usunięty z porządku dzienniego obrad RN.

Na podstawie: europarl.europa.eu

Share Button

Czytaj również

Wiktor Biszczuk.  Foto: POLUKR.net

Wiktor Biszczuk: W 2019 roku czekają nas podwójne wybory, ale jedna kampania 

Kto realnie ma szansę na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich planowanych na marzec 2019 …