sobota, 25 Styczeń, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina i Węgry będą wspólnie działać w ramach implementacji nowej ustawy oświatowej
Фото: mon.gov.ua
Фото: mon.gov.ua

Ukraina i Węgry będą wspólnie działać w ramach implementacji nowej ustawy oświatowej

Share Button

Przedstawiciele władz Ukrainy, Węgier oraz węgierskiej mniejszości narodowej na Ukrainie ustalili, że implementacja ustawy oświatowej przyjętej na Ukrainie będzie realizowana na bazie wspólnych uzgodnień.

Decyzje w tej sprawie zapadły podczas spotkania ukraińskiej minister oświaty, Lilii Hryniewicz i ministra ds. zasobów ludzkich Węgier, Zoltana Bałogi. Podczas rozmów uzgodniono także, iż obie strony zaczekają na oceny Komisji Weneckiej w tej sprawie.

„Cieszy mnie konstruktywny dialog, który odbywa się między nami. Chciałbym również, aby społeczeństwo Ukrainy rozumiało, że chcemy tylko pokazać stanowisko mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Dla Budapesztu jest dobrym to, co jest dobre dla Węgrów na Ukrainie. Rozumiemy też stanowisko Ukrainy, aby wszyscy jej obywatele znali język państwowy” – powiedział Zoltan Bałog po spotkaniu z ukraińską minister, wyrażając nadzieję na dalszy konstruktywny dialog.

Z kolei Lilia Hryniewicz po raz kolejny przypomniała, że nie są planowane zmiany w procesie nauczania mniejszości narodowych, dopóki nie zostaną przygotowane odpowiednie dokumenty wykonawcze. „Sposób implementacji ustawy będzie opisany w innych aktach prawnych. Ma on uwzględniać specyfikę tych mniejszości narodowych, także tych, które posługują się językami niesłowiańskimi” – powiedziała minister.

Kwestia nauczania języka węgierskiego dotyczy głównie obwodu zakarpackiego – 74 szkół z ponad pięcioma tysiącami uczniów (w roku szkolnym 2016/17).

Podobne uzgodnienia zapadły kilka dni temu podczas rozmów przedstawicieli strony ukraińskiej z władzami Polski. Porozumienie w tej sprawie ma przyjąć formę odrębnej deklaracji, która jest właśnie opracowywana.

Na podstawie: mon.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Джерело: prm.ua

MSZ Izraela potępiło „publiczne upamiętnienie antysemickich ideologów” na Ukrainie

W odpowiedzi MSZ Ukrainy stwierdził, że Ukraina potępia wszelkie formy nietolerancji i antysemityzmu, a dyskusje …