piątek, 23 Marzec, 2018
pluken
Home / Wiadomości / Ambasador RP na Ukrainie odebrał notę protestacyjną
Ян Пєкло. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Ян Пєкло. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

Ambasador RP na Ukrainie odebrał notę protestacyjną

Share Button

7 sierpnia do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwano ambasadora RP na Ukrainie Jana Piekło, któremu wręczono notę, w jakiej znalazł się protest w związku z planami umieszczenia w polskich paszportach wizerunku Cmentarza Orląt we Lwowie.

„Ukraina uznaje takie zamiary za nieprzyjazny krok, który negatywnie wpłynie na rozwój polsko-ukraińskiego partnerstwa strategicznego” – napisano w nocie MSZ Ukrainy.

„Ocena wydarzeń historycznych to sprawa historyków. Ukraina występuje przeciwko polityzacji faktów historycznych, co mogłoby szkodzić rozwojowi partnerstwa pomiędzy Polską i Ukrainą” – dodaje MSZ Ukrainy.

Pomysł polskiego MSWiA negatywnie ocenił m.in. szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz, który stwierdził, że „memoriał Orląt Lwowskich na cmentarzu we Lwowie, który jest symbolem kompromisu pomiędzy Ukraińcami i Polakami może stać się teraz symbolem nieporozumienia”.

Na podstawie: mfa.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Святослав Сірий, Андрій Бондар. Фото: POLUKR. net / Андрій Поліковський

Korpus Narodowy: wiemy, kto spowodował wybuch na Cmentarzu Łyczakowskim

Przedstawiciele lwowskiego ośrodka partii „Korpus Narodowy” i związanej z nią struktury „Drużyny Narodowe” wystąpili na …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.