czwartek, 21 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Sekretarz stanu USA złożył wizytę w Kijowie
Fot. president.gov.ua,
Fot. president.gov.ua,

Sekretarz stanu USA złożył wizytę w Kijowie

Share Button

Prezydent Ukrainy spotkał się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, który przyleciał do Kijowa ze szczytu G20 w Hamburgu.

„Jestem bardzo wdzięczny za te efektywne rozmowy, które były przeprowadzone między nami w Waszyngtonie i które przeprowadziliśmy dzisiaj w Kijowie. Jestem wdzięczy za tą wizytę (…) zostaliśmy poinformowani o tym, o czym była mowa (podczas szczytu G20 – przyp.) i może skoordynować nasze dalsze działania” – powiedział Petro Poroszenko po spotkaniu z Rexem Tillersonem.

Poroszenko podziękował także stronie amerykańskiej za pomoc w reformach, w tym w sektorze energetycznym. „Pomoc ta koncentruje się na sferze ekonomicznej, w tym zakupach amerykańskiego węgla oraz budowy zakładu utylizacji odpadów nuklearnych oraz zabezpieczenia dostaw paliwa dla Energoatomu” – dodał Poroszenko.

Podczas spotkania mowa była także o realizacji porozumień z Mińska, jak również o sytuacji na Donbasie. Sekretarz stanu USA miał zapewnić ukraińskiego prezydenta, że USA nie zniosą sankcji przeciwko Rosji do momentu jej wycofania się z Krymu.

Z kolei Rex Tillerson zauważył „wyraźny postęp, który dokonał się w działaniach ukraińskiego rządu w kwestii reform w ciągu ostatnich kilku lat (…) jest jeszcze wiele pracy na przyszłość, by kontynuować te reformy, zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie i ugruntować jej osiągnięcia ekonomiczne” – powiedział Tillerson.

W sierpniu i wrześniu br. Ukrainę mają odwiedzić także sekretarze obrony oraz energetyki USA.

Na podstawie: president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraińska armia ostrzelała bazę w Sewastopolu

Według źródeł ukraińskich do ataku użyto pocisków manewrujących. Zgodnie z komunikatem strony ukraińskiej, do ataku …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.