poniedziałek, 15 lipiec, 2024
pluken
Home / Geopolityka / Sekretarz stanu USA złoży wizytę w Kijowie
Photo - nbcnews.com
Photo - nbcnews.com

Sekretarz stanu USA złoży wizytę w Kijowie

Share Button

W niedzielę, 9 lipca, sekretarz stanu USA Rex Tillerson złoży wizytę w Kijowie. Rozmowy mają dotyczyć reform, energetyki i bezpieczeństwa.

Sekretarz stanu spotka się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko, przedstawicielami władz oraz organizacji pozarządowych.

Rozmowy z prezydentem Ukrainy będą dotyczyć „wzmocnienia strategicznego partnerstwa pomiędzy Ukrainą i USA, kontynuowania i koordynacji działań na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także praktycznego wymiaru działań, które uzgodniono w czasie wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie w dniach 20-21 czerwca br.

Rex Tillerson towarzyszy prezydentowi USA w jego podróży po Europie. W dniach 7-9 lipca weźmie udział w szczycie G20 w Hamburgu w Niemczech, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Jeszcze w lipcu br. Ukrainę mają odwiedzić także sekretarz generalny ONZ, Antonio Gutteresa i sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, a także sekretarz energetyki USA Rick Perry oraz obrony – gen. James Mattis.

Zdaniem Wołodymyra Horbacza, analityka Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej, wizyta sekretarza stanu oznacza utrzymanie kontaktów dyplomatycznych pomiędzy Ukrainą a USA na najwyższym szczeblu. „Pojawi się informacja na temat przebiegu rozmów pomiędzy Trumpem i Putinem w Hamburgu na temat Ukrainy, Donbasu i Krymu. To pokazuje, że istnieje intensywny dialog pomiędzy Waszyngtonem a Kijowem” – powiedział W. Horbacz.

„Ta wizyta to znak wsparcia ze strony Ameryki w wojnie hybrydowej, jaka toczy się pomiędzy Rosją a Ukrainą, wcielenie w życie porozumień pomiędzy Waszyngtonem a Kijowem. O tym mówił prezydent Poroszenko jako o rezultatach wizyty w Waszyngtonie (…) ta wizyta była słabo przygotowana. Dopiero teraz omawia się konkretne szczegóły (…) być moze będzie mowa o przekazaniu Ukrainie uzbrojenia i wyposażenia. Mimo tego, że prezydent nie odpowiada za kwestie energetyczne, to mowa była także o współpracy energetycznej, zakupach węgla z USA oraz kontynuacji projektu Westinghouse, polegającego na modernizacji elektrowni atomowych pod kątem amerykańskiego paliwa” – powiedział ekspert organizacji „Majdan spraw zagranicznych”, Ołeksandr Hara.

Na podstawie: president.gov.ua, inf. własna polukr.net,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.