sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Bezzałogowiec „Flyeye” przeszedł fazę prób w SZU
Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

Bezzałogowiec „Flyeye” przeszedł fazę prób w SZU

Share Button

Samolot bezzałogowy „Flyeye”, zaprojektowany przez polską firmę WB Electronics przeszedł fazę praktycznych testów w Centrum Naukowo-Badawczym Sił Zbrojnych Ukrainy.

Celem badań było potwierdzenie właściwości samolotu, który ma wejść na wyposażenie jednostek ukraińskiej armii. „Flyeye” jest produkowany na Ukrainie przez firmę „Cezara”, na licencji zakupionej od polskiego przedsiębiorstwa.

Testy polegały m.in. na prowadzeniu działań zwiadowczych, mających na celu poszukiwanie i identyfikację wybranych obiektów. W opinii wojskowych naukowców, samolot prezentuje dobre charakterystyki dla prowadzenia działań na polu walki. Grupa specjalistów zajmująca się testami ma przygotować również listę ewentualnych poprawek, które można wdrożyć w ramach projektu.

W najbliższych miesiącach „Flyeye” powinien trafić do seryjnej produkcji, a następnie na wyposażenie jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym przede wszystkim artylerii i Sił Operacji Specjalnych.

„Flyeye” to mini-BSL w całości zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Ma masę ok. 11 kg i 3,9 m rozpiętości skrzydeł. Znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego (w tym Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych; był wykorzystywany m.in. w Afganistanie), jak również Straży Granicznej.

Na podstawie: defence-ua.com,

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.