czwartek, 22 Październik, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Poroszenko: jesteśmy za aktywizacją formatu normandzkiego
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Poroszenko: jesteśmy za aktywizacją formatu normandzkiego

Share Button

Ukraina jest nastawiona pozytywnie do idei zaktywizowania prac w ramach tzw. formatu normandzkiego w celu uregulowania sytuacji na Donbasie – stwierdził prezydent Ukrainy podczas przemówienia w Kijowie w rocznicę zakończenia II wojny światowej.

„O tym samym rozmawiałem z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel, która wspiera Ukrainę w walce z rosyjską agresją (…) ale dobra wola ze strony Kijowa przez cały czas spotyka się z brakiem jakichkolwiek kroków naprzód ze strony rosyjskiego agresora, który kontynuuje agresję na Donbasie” – powiedział Poroszenko, odnosząc się do telefonicznej rozmowy z niemiecką kanclerz, podczas której mowa była m.in. o przebiegu spotkania Merkel-Putin z 2 maja br.

Zdaniem prezydenta Ukrainy postęp w realizacji politycznej części porozumień z Mińska jest niemożliwym bez zapewnienia podstawowych warunków bezpieczeństwa, w tym wstrzymania ognia, wycofania ciężkiego sprzętu i rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy oraz dostępu obserwatorów OBWE na niekontrolowane terytoria, jak również zwolnienia wszystkich więźniów i zakładników.

Poroszenko wyraził również nadzieję, że kraje G7 przedłużą sankcje wobec Rosji do czasu, gdy nie spełni ona wszystkich warunków podpisanych porozumień i nie wycofa się z Krymu i Donbasu.

Na podstawie: pravda.com.uapresident.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Wielka Brytania i Ukraina podpisały umowę o strategicznym partnerstwie

Porozumienie podpisano podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zelenskiego w Londynie, która odbyła się w dniach 7-8 …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.