wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina potępia decyzję władz Rosji ws. uznawania dokumentów DNR/LNR
Фото: mikle1.livejournal.com
Фото: mikle1.livejournal.com

Ukraina potępia decyzję władz Rosji ws. uznawania dokumentów DNR/LNR

Share Button

Ukraiński MSZ potępił i zapowiedział, że nie będzie uznawał dekretu o uznaniu dokumentów wydawanych na okupowanych terytoriach Donbasu, pozostających w składzie tzw. Republik Ludowej – Donieckiej i Ługańskiej.

„Strona rosyjska po raz kolejny narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, swoje zobowiązania międzynarodowe, w tym zwłaszcza porozumienia z Mińska” – napisano w oświadczeniu MSZ dodając, że taka decyzja prezydenta Federacji Rosyjskiej jest uznaniem de facto władz obu separatystycznych republik. Strona ukraińska wezwała wspólnotę międzynarodową do reakcji na te działania.

Dekret w sprawie uznania dokumentów DNR/LNR został podpisany przez Władimira Putina 18 lutego br. i dotyczy dokumentów wydanych dla osób mieszkających na wydzielonych obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego, „tymczasowo, do czasu politycznego uregulowania sytuacji (…) na podstawie porozumień z Mińska”.

Według rosyjskiego prezydenta, decyzja została podjęta „w celu ochrony praw człowieka i obywatelskich, biorąc pod uwagę cele i normy międzynarodowego prawa humanitarnego”.

„To szczególnie cyniczne i symboliczne, że miało miejsce w czasie, gdy trwała 53 Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium” – skomentował decyzję rosyjskiego prezydenta prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Na podstawie: mfa.gov.ua, president.gov.ua, kremlin.ru

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.