sobota, 2 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / UE jest gotowa przekazać Ukrainie 600 mln euro pomocy finansowej
Володимир Гройсман і Жан-Клод Юнкер. Фото: kmu.gov.ua
Володимир Гройсман і Жан-Клод Юнкер. Фото: kmu.gov.ua

UE jest gotowa przekazać Ukrainie 600 mln euro pomocy finansowej

Share Button

Podczas wczorajszego spotkania w Brukseli premier Wołodymyr Hrojsman i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker omówili kwestię przekazania Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej w wysokości 600 mln euro. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

„Myślę, że po tym, co zaobserwowaliśmy na Ukrainie jeśli chodzi o progres reform, Ukraińcy mają prawo odczuć nasze wsparcie” – powiedział Jean Claude Juncker podczas briefingu po spotkaniu z ukraińskim premierem. „Ta pomoc pomoże wzmocnić stabilność makroekonomiczną Ukrainy” – stwierdził z kolei Wołodymyr Hrojsman.

Pierwszą transzę pomocy UE Ukraina otrzymała w lipcu 2014 roku. Przekazanie kolejnej UE uzależniła od progresu reform oraz m.in. od skasowania moratorium na eksport drewna i uregulowaia kwestii pomocy uchodźcom wewnętrznym na Ukrainie.

Podczas wizyty w Brukseli premier Ukrainy podpisał taże memorandum o współpracy strategicznym partnerstwie energetycznym pomiędzy Ukrainą i UE. Tematem rozmów był także rozwój współpracy gospodarczej i bezpieczeństwo energetyczne, w tym jeśli chodzi o dążenie do utrzymania roli Ukrainy jako kraju tranzytowego dla przesyłu gazu ziemnego z Rosji, zwłaszcza w kontekście rosyjskich planów budowy gazociągu Nord Stream 2. Premier Ukrainy zaznaczył, że Kijów oczekuje wsparcia Brukseli w tej kwestii, jak również w całości spraw związanych z energetyką, w tym wykorzystaniem gazociągu OPAL.

Na podstawie: kmu.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.