czwartek, 24 Maj, 2018
pluken
Home / Wiadomości / Zdewastowano pomnik pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej
Fot. ic.pics.livejournal.com
Fot. ic.pics.livejournal.com

Zdewastowano pomnik pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej

Share Button

W Hucie Pieniackiej, polskiej wsi, która 28 lutego 1944 roku została zrównana z ziemią, wysadzono i zdewastowano pomnik pomordowanych tam Polaków.

Informacja o tym, zdjęcia oraz wideo pojawiła się wieczorem 9 stycznia na portalu varjag2007su.livejournal.com

Ze zdjęć i wideo widać, że całkowicie został zniszczony główny krzyż, a na dwóch bocznych płytach z wypisanymi nazwiskami ofiar wymalowano flagi czerwono-czarne OUN-UPA oraz flagę Ukrainy. Widoczne są również dwie błyskawice symbolizujące oddziały SS. Huta Pieniacka została wymordowana przez policyjny pułk SS złożony z ochotników do SS Galizien.

Na razie nie wiadomo, kto jest sprawcą zniszczenia pomnika. Na stronie facebook najczęściej pojawiają się komentarze, że może to być rosyjska prowokacja.

Przypomnijmy, że upamiętniający tę tragedię postument stanął w Hucie Pieniackiej jesienią 2005 roku. Inicjatorem jego powstania był Andrzej Przewoźnik – ówczesny przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na uroczystość poświęcenia pomnika przyjechali tutaj nieliczni już świadkowie zbrodni i rodziny pomordowanych. Na placu nieistniejącego kościoła odbyło się pierwsze po wojnie nabożeństwo żałobne. Od tamtego czasu co roku w rocznicę pacyfikacji wsi odbywały się przy pomniku uroczyste spotkania.

Źródło: kuriergalicyjski.com

Share Button

Czytaj również

Катерина Цивільська. Джерело: regnum.ru

Zatrzymana w Polsce obywatelka Rosji pomagała organizować antyukraińskie akcje za pieniądze rosyjskiego oligarchy

Rosjanie i prorosyjscy aktywiści w Polsce jako pierwsi wskazali imię i nazwisko zatrzymanej przez ABW …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.