wtorek, 18 styczeń, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Wielonarodowa Brygada uczciła Dzień Jedności Ukrainy
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Wielonarodowa Brygada uczciła Dzień Jedności Ukrainy

Share Button

22 stycznia 2017 roku w Lublinie, ukraińscy oficerowie Dowództwa Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, wraz z polskimi i litewskimi kolegami uczcili Dzień Jedności Ukrainy.

Personel wojskowy wraz z przedstawicielami Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie i miejscową społecznością ukraińską złożyli hołd żołnierzom Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej spoczywającym na lubelskim cmentarzu. W 1920 roku, razem z armią polską, pod naciskiem wojsk bolszewickich, wycofywali się na tereny Polski. Na cmentarzu znajduje się pomnik upamiętniający poległych, a na nim widnieje inskrypcja: „Pamięci żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz Atamana Symona Petlury, sprzymierzeńców Polski, którzy żyli w Lublinie i okolicznych ziemiach”.

“W tym roku obchodzimy 98 rocznicę podpisania Aktu Zjednoczenia Ukrainy. Wspominamy ludzi, którzy walczyli za niepodległość Ukrainy 100 lat temu. Oficerowie z Ukrainy rozumieją ich poświęcenie, ponieważ dziś ponownie Ukraina stoi przed wyzwaniem jakim jest obrona przed agresorem z zewnątrz. Nie da się zaprzeczyć, że dla każdego obywatela Ukrainy jest to ważny dzień, w którym czujemy pomoc i wsparcie od naszych przyjaciół. Dlatego też, czujemy się zaszczyceni, że dzielimy tą chwilę z naszymi niezawodnymi towarzyszami broni – oficerami Brygady z Polski i Litwy. Jesteśmy zjednoczeni dla pokoju, obrony i chwały naszych państw” – powiedział płk Volodymyr Yudanov – zastępca dowódcy Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej”.

Należy wspomnieć, że 22 stycznia obywatele Ukrainy świętują Dzień Jedności Ukrainy, upamiętniając podpisanie Aktu Zjednoczenia przez Ukraińską Republikę Ludową i Zachodnioukraińską Republikę Ludową, które miało miejsce 22 stycznia 1919 roku. Połączenie w jedno państwo odbyło się na Placu Św. Zofii w Kijowie. Dwie republiki podpisały porozumienie o utworzeniu jednego państwa, składającego się ze wszystkich ziem Ukrainy, uprzednio okupowanych przez Cesarstwo Rosyjskie i Cesarstwo Austro-Węgierskie.

Pomimo faktu, iż w późniejszym czasie Ukrainie nie udało się utrzymać niepodległości, na skutek walk prowadzonych z zewnętrznymi siłami, zjednoczenie z 22 stycznia pozostaje jednym z najważniejszych symbolicznych aktów w świadomości narodowej. Symbolizuje on wieki dążeń Ukrainy do zbudowania niezależnego państwa, ze swoją jednością terytorialną i duchową.

Ołeksandr Gain

Źródło: LITPOLUKRBRIG

DSC00074 DSC00095 DSC00128

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.ru

Ukraiński wywiad: Rosja może szykować prowokacje by uzasadnić agresję

Według Głównego Zarządu Wywiadu MO Ukrainy, Rosja przygotowuje prowokacje przeciwko swoim własnym żołnierzom, aby w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.