niedziela, 26 Styczeń, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina chce całodobowej obecności Misji OBWE na granicy z Rosją
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

Ukraina chce całodobowej obecności Misji OBWE na granicy z Rosją

Share Button

Według Iryny Heraszczenko, członka podgrupy ds. humanitarnych w Mińsku, obserwatorzy Specjalnej Misji Monitorującej OBWE powinni przebywać na przejściach granicznych z Rosją przez całą dobę, tak, by była możliwa lepsza kontrola granicy pomiędzy FR a Donbasem.

„Strona ukraińska jest za tym, by cały czas na działających przejściach i w ich pobliżu działali obserwatorzy OBWE, a nie przyjeżdżali tam na 15 minut w ciągu dnia” – napisała I. Heraszczenko na Facebooku. Zwróciła również uwagę, że Rosja od ponad dwóch lat ignoruje wszelkie apele strony ukraińskiej w tej sprawie, jak również nie informuje o liczbie obywateli Ukrainy, którzy wyjechali z Donbasu do Rosji.

Po ostatnich rozmowach liderów państw w formacie normandzkim ustalono, że misja OBWE ma podjąć działania przez całą dobę. Nie wiadomo jednak, kiedy taki system pracy zostanie wdrożony.

Podczas spotkania w Mińsku omawiane są także kwestie związane ze zwolnieniem zakładników, w których uczestniczą m.in. Wiktor Medwedczuk i przedstawiciele SBU. 9 listopada ma zostać przedstawiony raport OBWE ws. miejsc, gdzie są przetrzymywani ukraińscy więźniowie.

Równocześnie Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że Rosja rozpoczęła budowę zapór inżynieryjnych wzdłuż granicy z Ukrainą. Ma to być związane z dezercjami członków oddziałów DNR i ŁNR stacjonujących na Donbasie, którzy próbują przedostać się do Rosji.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Morawiecki: Rosja popełnia strategiczny błąd stając się wrogiem Europy

Premier RP stwierdził w wywiadzie dla „Die Welt”, że warunkiem normalizacji relacji z Rosją jest …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.