piątek, 29 Maj, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Rosja przerzuca rakiety „Bastion” do Kaliningradu
Fot. testpilots.ru
Fot. testpilots.ru

Rosja przerzuca rakiety „Bastion” do Kaliningradu

Share Button

Rosyjskie media poinformowały o planach przerzucenia kompleksów rakietowych „Bastion” do Obwodu Kaliningradzkiego.

Według źródeł w rosyjskim Ministerstwie Obrony, na które powołuje się agencja Interfax, działania mające na celu przystosowanie lokalnej infrastruktury do przezbrojenia w rakiety K300P „Bastion” rozpoczęły się w październiku bieżącego roku.

Kompleks „Bastion” wykorzystuje pociski typu P-800 Onyks/Jachont, posiadające głowicę bojową o masie 200 kg. Rakiety mają wejść na uzbrojenie jednostek Floty Bałtyckiej, jednostki której stacjonują na terytorium Obwodu. Mają zasięg do 300 km i mogą zarówno zablokować możliwości żeglugi na Morzu Bałtyckim, jak również razić cele na lądzie – zarówno na terytorium Polski jak i krajów bałtyckich.

Według informacji Ministerstwa Obrony Rosji, doświadczenia z wykorzystania pocisków w Syrii wskazują, że można razić nimi cele w odległości do 350 km na morzu i 450 km na lądzie.

Te same kompleksy rakietowe trafiły w marcu 2014 roku na terytorium anektowanego przez Rosję Krymu, podobnie jak zestawy przeciwlotnicze S-400, które również mają pojawić się w Kalingradzie. Oznaczałoby to znaczące wzmocnienie potencjału militarnego Rosji w regionie, zwłaszcza w połączeniu z możliwościacmi dwóch korwet rakietowych „Zelenyj doł” i „Serpuchow”, uzbrojonych w pociski manewrujące „Kalibr” (również wykorzystywane w działaniach w Syrii).

Na podstawie: interfax.ru, defence24.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com/mfa_ua

Ukraina ma nadzieję na zmianę umowy o stowarzyszeniu z UE

Według Wadyma Prystajko, wicepremiera ds. integracji europejskiej, Kijów ma nadzieję na wprowadzenie zmian w zapisach …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.