W dniach 24-26 października w Kijowie odbyło się trzecie posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Podczas spotkania omawiano tematy związane ze szczegółami antypolskiej akcji na Wołyniu, zwłaszcza w lipcu 1943 roku.
Podczas obrad ze strony ukraińskiej występowali m.in. prof. Jurij Szapował oraz szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz. Z kolei ze strony polskiej głos zabrali m.in. Tomasz Bereza i Grzegorz Hryciuk.
W czasie trzeciej sesji Forum Historyków podjęto także decyzje o zacieśnieniu współpracy, jak również o organizowaniu i realizacji wspólnych projektów (m.in. wystaw i konferencji), związanych z tematyką represji komunistycznych w obu krajach.
Kolejne spotkanie Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków ma odbyć się w marcu 2017 roku.
„Bardzo cieszę się, że inicjatywa, która zrodziła się w Instytutach Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy nadal działa. To świadczy, że historycy w obu krajach rozumieją konieczność kontynuowania badań spornych kwestii z przeszłości. Taka konieczność jest szczególną zwłaszcza wobec nowych możliwości dostępu do archiwów na Ukrainie, jako że w zeszłym roku, po uchwaleniu specjalnej ustawy przez parlament usunięto wszelkie przeszkody jeśli idzie o dostęp do materiałów KGB. Teraz z tymi materiałami mogą pracować polscy i ukraińscy historycy. Ważne, że trwają nie tylko badania, ale i spotkania badaczy z obu krajów, które dają możliwość weryfikacji wyników swoich badań. Jestem pewnien, że współpraca naukowa to najlepsza droga do przezwyciężenia konfliktów z przeszłości” – powiedział szef ukraińskieg IPN, Wołodymyr Wiatrowycz.
W Forum bierze udział 12 historyków – po 6 z Polski i Ukrainy, a także dwóch sekretarzy – po jednym z każdego z krajów. Uczestnich spotykają się dwa razy w roku: raz w Polsce i raz na Ukrainie.
Na podstawie: memory.gov.ua, facebook.com/volodymyr.viatrovych