wtorek, 4 Sierpień, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Komisja Historyczna do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych Ministerstwa Obrony Narodowej autoryzowała Odznakę Pamiątkową LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Komisja Historyczna do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych Ministerstwa Obrony Narodowej autoryzowała Odznakę Pamiątkową LITPOLUKRBRIG

Share Button

Delegacja Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady wzięła udział w posiedzeniu Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych Ministerstwa Obrony Narodowej RP dotyczącym formalnej autoryzacji insygniów LITPOLUKRBRIG.

“Zespół składający się z członków LITPOLUKRBRIG aktywnie i twórczo pracował od kilku miesięcy nad symbolami jednostki. Sfinalizowaliśmy nasze pomysły i przygotowaliśmy projekt, który spełnia wymogi historycznej heraldyki militarnej trzech państw założycielskich. W dniu 20 października 2016 Komisja Historyczna ds. Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych MON podjęła ostateczną decyzję dotyczącą posiadania przez LITPOLUKRBRIG unikalnych insygniów” – wyjaśniła kpt. Małgorzata Burdelak, oficer ds. wychowawczych LITPOLUKRBRIG.

Wydana decyzja zezwala LITPOLUKRBRIG korzystać z symboliki trzech mieczy umieszczonych na “Odznace Pamiątkowej”. Odznaka – jest specjalnym wyróżnieniem – będącym powodem dumy i honoru dla każdego wyróżnionego żołnierza, przyznawanym za szczególne osiągnięcia w doskonalneniu zawodowych umiejętności lub w trakcie szczególnych okazji.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano 19 września 2014 roku w Warszawie. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku.

W skład LITPOLUKRBRIG wchodzi sztab w międzynarodowej obsadzie, trzy bataliony (wystawiane po jednym z każdego państwa) oraz jednostki specjalnego przeznaczenia. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie, zaś bataliony pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w składzie LITPOLUKRBRIG na wypadek gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiegoś jej elementu. Pełna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta na początku 2017 roku.

Ołeksandr Gain

Źródło: Biuro Prasowe LITPOLUKRBRIG

Share Button

Czytaj również

Fot. rian.com.ua

Na Donbasie zaczęło obowiązywać kolejne zawieszenie broni

Od północy 27 lipca 2020 roku na linii rozgraniczenia wojsk na Donbasie obowiązuje kolejne zawieszenie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.