środa, 19 Luty, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Stanowisko Fundacji Centrum Badań Polska-Ukraina w sprawie uczestnictwa Falangi w ćwiczeniach Anakonda 2016
logo_fund-cb-plua

Stanowisko Fundacji Centrum Badań Polska-Ukraina w sprawie uczestnictwa Falangi w ćwiczeniach Anakonda 2016

Share Button

Według licznych doniesień medialnych oraz wiarygodnych informacji wielokrotnie już publikowanych przez znanego blogera Marcina Reya prowadzącego stronę „Rosyjska V Kolumna w Polsce” na portalu społecznościowym Facebook w ćwiczeniach pod kryptonimem „Anakonda-2016” wzięli udział członkowie polskiej organizacji „NOP/Falanga”.

Organizacja ta, prezentująca poglądy skrajnie nacjonalistyczne, nawiązująca nazwą do przedwojennej formacji o charakterze określanym przez część historyków mianem faszystowskiej, prezentuje poglądy antysemickie, sprzeciwiające się sojuszowi Polski ze Stanami Zjednoczonymi oraz członkostwu Polski w UE i – co szczególnie istotne w opisywanym kontekście – w NATO. Fakt ten tym bardziej zmusza do refleksji nad motywami zaangażowania członków wspomnianej organizacji w manewry „Anakonda-2016”.

Jako organizacja głęboko zainteresowana bezpieczeństwem Państwa i jego pozytywnymi relacjami z najbliższymi strategicznymi sojusznikami – w tym zwłaszcza z Ukrainą – wyrażamy głębokie zaniepokojenie brakiem widocznej reakcji wszystkich odpowiedzialnych za dopuszczenie do tej sytuacji osób i instytucji.

Głęboko niepokoi nas także brak widocznej politycznej reakcji głównych sił politycznych w Polsce na wspomnianą sytuację, ale i inne doniesienia o podobnych zagrożeniach, wynikających z trwającej obecnie wojny informacyjnej i psychologicznej, prowadzonej przeciwko Zachodowi. Szczególnie chodzić tu będzie o dopuszczanie środowisk wyjątkowo zagrożonych infiltracją przez jedno z aktualnie niezwykle agresywnych mocarstw ościennych do zaawansowanego uczestnictwa w życiu publicznym i politycznym, co dalece je wzmacnia i legitymizuje, stanowiąc tym samym coraz poważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Fundacja Centrum Badań Polska-Ukraina

 

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Prezydenci Ukrainy i Rosji przeprowadzili rozmowę telefoniczną

Wołodymyr Zelensky i Władimir Putin omówili kwestie związane z wykonaniem porozumień zawartych podczas spotkania w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.