poniedziałek, 27 czerwiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Andrzej Duda na ZO ONZ: Z bezprawia nie wywodzi się prawo
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda na ZO ONZ: Z bezprawia nie wywodzi się prawo

Share Button

Podczas wystąpienia na forum 71 Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent RP Andrzej Duda odniósł się m.in. do konfliktu zbrojnego, jaki ma miejsce na Donbasie.

„Musimy doprowadzić do przestrzegania zasady wyrażanej rzymską sentencją Ex injuria jus non oritur – „z bezprawia nie wywodzi się prawo”. Żaden agresor nie ma prawa do okupowanego przez siebie terytorium. Odrzucamy system, w którym o losie narodów decyduje polityka siły i agresji” – powiedział podczas swojego wystąpienia prezydent, dodając, że pokój i bezpieczeństwo to podstawowe warunki realizacji zrównoważonego rozwoju, a każdy akt agresji naruszający zobowiązania międzynarodowe wpływa negatywnie na wzajemne zaufanie państw i społeczeństw oraz podważa ład międzynarodowy osiągnięty po II wojnie światowej.

Andrzej Duda stwierdził, że relacje międzynarodwe powinny być oparte na odpowiedzialności, solidarności i sprawiedliwości. „Solidarność w relacjach międzynarodowych to przede wszystkim pomoc humanitarna i rozwojowa w obszarach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, kryzysami gospodarczymi bądź katastrofami naturalnymi”.

Prezydent RP odniósł się także do sytuacji humanitarnej na Ukrainie oraz w Syrii. „Polska z niepokojem i troską patrzy na rosnącą liczbę osób dotkniętych konfliktami wojennymi, w szczególności w Syrii i na Ukrainie. Kierowani poczuciem solidarności zwiększyliśmy naszą pomoc humanitarną i rozwojową w regionie Bliskiego Wschodu oraz w kierunku wschodnim” – powiedział Andrzej Duda.

Na podstawie: prezydent.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Ukraina została partnerem inicjatywy Trójmorza

W Rydze trwa spotkanie liderów 12 krajów – członków inicjatywy Trójmorza i Ukrainy, którą zdalnie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.